23. november 1997 kell 22:00

Jaapani firmad kriisis

Kogu nädalavahetuse töötati välja firma sulgemispaketti, mis peab tagama hoiustajate kaitse ning vähendama võimalikke vapustusi maailma finantsturgudel.

Eesmärgiks oli pakett valmis saada enne Aasia finantsturgude avamist, et Yamaichi probleemid ei vallandaks kontinendil rahakriisi.

Kardetakse, et Jaapani pangad võivad hakata likviidsuse tõstmiseks müüma USA valitsuse võlakirju ning et Yamaichi langus võib kaasa viia ka rea kohalikke panku ja kindlustusfirmasid.

Yamaichi pankrot muutus tõenäoliseks pärast seda, kui avalikkusele teatati kompaniis avastatud varjatud võlgadest, mille summa ulatus 1,6 mld dollarini. Tegemist on Jaapanis levinud praktikaga, kus ühe kliendi investeerimiskahjumid kantakse ajutiselt üle teise kliendi arvele, et soositav klient ei peaks kahjumit deklareerima.

Allikate andmeil otsustas kompanii vabatahtliku likvideerimise kasuks, sest krediidiprobleemid, pistiseskandaalid ja konkurents ei võimaldanud tegevust jätkata.

Yamaichi tegevuse lõpetamine oleks suurim ettevõtte krahh pärast II maailmasõda ning sel kuul juba kolmas suurfirma kokkuvarisemine Jaapani finantssektoris. Eelnesid maaklerfirma Sanyo Securities Co Ltd ja kommertspanga Hokkaido Takushoku Bank Ltd sulgemine.

Yamaichil on esindused 33 välisriigis ning kokku üle 7000 töötaja.

Yamaichi probleemid viitavad sellele, et Jaapan pole suutnud 1980. a kriisi järel oma pangandus- ja finantssüsteeme rahuldavalt reformida.

Riigi finantssüsteem vajab kiiresti dereguleerimist ja järelevalve parandamist.

Jaapani firmade varisemine on hea võimalus väliskonkurentidele. Yamaichi langusega lõpeb viis aastakümmet kestnud nelja maaklerfirma -- Yamaichi, Nomura, Nikko ja Daiwa Securities -- ehk suure neliku domineerimine Jaapani turul.

Eelkõige õõnestavad konkurendid Jaapani firmade positsioone kaasaegsete toodete ning agressiivse turundusstrateegiaga. Lisaks ootavad Daiwat ja Nikkot sanktsioonid, sest nemadki on seotud pistiseskandaalidega.

Juba kõneldaksegi Jaapanis uue neliku esilekerkimisest, kus ainsana on koha säilitanud Jaapani suurim maaklerifirma Nomura. Ülejäänud kolm on USAst -- Merrill Lynch and Co, Morgan Stanley Group Inc ja Goldman Sachs and Co. REUTER-ET

Hetkel kuum