1. detsember 1997 kell 22:00

Lühiuudised

Riigikogu pikendas eile aasta võrra maareformi seaduses esitatud tähtaega, mille kohaselt oleks alates 1. jaanuarist riigimaa kasutajad pidanud hakkama maksma peale maamaksu veel maa kasutusõiguse eest.

Seadusemuudatus puudutab inimesi, kes pole maakasutusõigust veel ümber vormistanud. Uuel aastal oleks nad senise seaduse kohaselt maa kasutusõiguse eest pidanud maksma aasta maamaksu suuruse summa.

Valitsuse algatatud seadusemuudatuse kohaselt oli tähtaeg vaja 1999. aasta 1. jaanuarile lükata, sest katastriüksuste moodustamise seis näitas, et käesoleva aasta lõpuks on erastatud ainult kümme protsenti ostueelisõigusega erastatavast maast. BNS

Riigikogus oktoobris vastu võetud tollitariifiseadus on vastuolus põhiseadusega, kinnitas õiguskantsler Eerik-Juhan Truuväli eile riigikogu ees.

Õiguskantsleri kinnitusel peab riigikogu selle ära muutma, sest tollimaks on riiklik maks, mis peab olema sätestatud seadusega.

Tollitariifiseadus annab maksude kehtestamise õiguse valitsusele, see on aga vastuolus põhiseadusega, sest maksude kehtestamise õigus on ainult riigikogul. BNS

Seoses tubakaaktsiisi tõusuga jaanuaris pole sigarettide maaletoojate sõnul välistatud sigaretihinna tõstmine suuremast kokkuostuhuvist tingituna juba detsembris.

TRC Tubaka juhatuse esimees Vahur Jegorov ütles, et kuigi firma pole seni tubakatoodete hindu tõstnud, ei saa seda välistada.

Detsembris soetavad paljud toitlustusasutused ja kauplused tubakavarusid, mis võib Jegorovi sõnul sundida maaletoojaid ja edasimüüjaid juba varem, enne jaanuaris jõustuvat kõrgemat aktsiisimäära, hindu tõstma.

House of Prince'i direktor Indrek Jänes märkis, et tõenäoliselt enne jaanuari hinnatõusu ei tule, kuigi konkurentide hinnapoliitika tõttu võib see juhtuda. BNS

Eesti suurima turvafirma ASi ESS Läti ning Leedu tütarfirmad toovad ettevõttele tänavu kumbki ligikaudu ühe miljoni krooni kahjumit.

«Mõlemad ESSi välisprojektid töötavad, nagu uued teenindusettevõtted ikka, esimesel aastal plaanitud kahjumiga,» ütles ESSi juhataja Tarmo Keskküla.

Keskküla sõnul prognoosis ESS Läti ja Leedu firma tänavuseks kahjumiks kummalegi ühe miljoni krooni, kuid järgmisel aastal peaksid nad jõudma kasumisse. Esialgu pole ESSil plaanis edasi laieneda, lisas ta. BNS

Hetkel kuum