1. detsember 1997 kell 22:00

Soe ravimteesegu taastab suusareisil külmetunu hea enesetunde

Apteekides on lai valik ravimeid, mis toimivad külmetuse ja sellega kaasnevate nähtude (palavik, külmavärinad, nohu, peavalu jne) korral. Kindlasti peaks sellest valikust olema midagi ka reisil kaasas.

Levinud on külmetuse ravi 2--3 komponendist koosneva preparaadiga. Valida saab kuumas vees lahustuvate pulbrite ja tavaliste tablettide vahel.

Kui suusareisil tunduvad külmetust leevendavad ravimid loomulikuna, ei maksa kliimamuutustest tekkivaid tervisehäireid alahinnata ka külmast talvest soojale maale sõites.

- Külmetusevastased ravimid -- Coldrex, Fervex, Sudafed jt

Külmetusevastaste segude üheks sageli esinevaks komponendiks on paratsetamool, millel on palavikku alandav ja valuvaigistav toime. Põletikuvastane toime paratsetamoolil puudub. Paratsetamooliga tekib kõrvalnähtusid, nt seedetrakti häireid, märksa harvemini kui teiste samatoimeliste rohtudega (nt aspiriin).

Külmetusevastaste ravimite koostises võib esineda ka aspiriini. See preparaat on valuvaigistava, põletikuvastase ja palavikku alandava toimega. Samas on aspiriin tugev verehüübimise aeglustaja. Sagedaseks kõrvalnähuks aspiriiniga ravimisel võivad olla seedetrakti vaevused ja maohäired, mida saab vähendada, kui tarvitada aspiriini koos toidu, joogi või mao ülihappesust vähendavate ravimitega.

Aspiriin võiks kotis olla ka eraldi ravimina kui palavikku alandav, valuvaigistav ja põletikuvastane vahend. Samuti võiks kott sisaldada eraldi paratsetamooli kui palavikku alandavat ja valuvaigistavat arstimit.

Peale aspiriini ja paratsetamooli võivad külmetusevastased ravimid sisaldada ka nohu pärssivaid aineid. Nina limaskest on tundlik õhuniiskusele ja temperatuuri muutusele. Nina ummistus on aga alati tülikas nähtus, mis häirib head enesetunnet ja tekitab soovi ravimeid kasutada.

Niisiis leiate külmetusevastaste ravimite koostisest ka sellised raviaineid nagu fenüülefriin (Rhinopronti kapslid, Coldrex), pseudoefedriin (Actifed, Sudafed), mis aitavad maha võtta nina limaskesta turset, vähendades ummistustunnet ninas. Neid raviaineid peavad vältima kõrgvererõhku, isheemiat ja suhkruhaigust põdevad inimesed, sest doosid, mis ahendavad arterioole ninas, omavad alati ka süsteemset toimet, põhjustades närvilisust, unetust, südamepekslemist ja vererõhu tõusu. Gripi- ja külmetussegud sisaldavad sageli ka C-vitamiini.

- Ibuprofen

Valuvaigistava vahendina tuleks reisile kaasa võtta Ibuprofen 200 mg. (Soomlaste toodangus Burana nime all.) Ibuprofen toimib keskmise tugevusega valude puhul (peavalu, hambavalu, reumaatilised valud) ja on näidustatud ka migreeni puhul. Ibuprofenil on põletikuvastane toime. Täiskasvanu võtab ravimit 1--2 tabletti korraga ühekordselt valuvaigistina või ravikuurina kolm korda päevas.

Hetkel kuum