3. detsember 1997 kell 22:00

Vene aktsiate äkktõus

Riia börsil koondus kogu aktiivsus Unibanka ümber, mis börsi tugevast, 477 000-latisest käibest tegi ligi kolmveerandi. Aktsia hind tõusis järsult ning maaklerid ei suutnud mõista selle põhjust, sest täna algab Unibanka GDRide pakkumine ning tõenäoliselt on selle käigus võimalik omandada aktsiaid turuhinnast odavamalt. Tõsi, Lätis GDRid müüki ei tule. Unibanka vedas üles ka teised aktsiad ning börsiindeks tõusis 1,6%. Maaklerid peavad eilset tõusu lühiajaliseks, kuna reaalselt turgu mõjutavaid uudiseid pole, ei häid ega halbu.

Vilniuse börsil aktsiate hinnad taas langesid. Börsikäive oli jälle äärmiselt napp, ületades vaevalt 100 000 dollarit. Põhinimekirjas kaotasid mõlemad liiderpangad ligi 2%, kuid maaklerid märkisid, et tänu kodusele toetusele pole Hermise edasist langust oodata. A-nimekirjas oli suurkukkujaks värskelt kauplemist taasalustanud KLASCO, mille aktsionärid kiitsid heaks aktsiakapitali suurendamise.

Vene väärtpaberiturg avanes ootamatult kõrgel ning hoidis taset kogu järgneva päeva jooksul. Tõus väljendas osaliselt usku, et pangakriis Venemaal on välditud. Vene keskpanga juht teatas eile, et pangakriisi pole oodata, kuid kui mõni suurematest pankadest peaks sattuma raskustesse, saab ta keskpangalt abi. Samaaegselt laekus turule ka rida ebameeldivaid uudiseid, s.h keskpanga võimalik intressimäära tõstmine. See oleks aga aktsiaturule katastroof.

USA turud lähenevad taas tipptasemetele ning see muudab investorid närviliseks. Teisipäeval tõusid küll suurfirmade aktsiad, tõstes Dow'd napilt paari punkti võrra. Laiemal turul toimus aga kerge langus ning tehnoloogiaaktsiad kukkusid tugevasti. Selle taga on investorite jätkuv soov paigutada oma raha pigem kaitseprofiiliga, stabiilsematesse investeeringutesse, samuti sektori reitingu alandamine Merrill Lynchi mõjuka analüütiku poolt. Siiski pidasid mitmed analüütikud seda lühiajaliseks suunaks.

Hetkel kuum