17. detsember 1997 kell 22:00

Maapanga nõukogu ei jõudnud otsusteni

Maapanga juhatuse esimehe nõuniku Urmas Glase sõnul arutas nõukogu järgmise aasta tegevuskava.

Maapanga nõukogu liige, kütuseärimees Heiti Hääl vastas küsimusele, kas nõukogus oli eile arutlusel ka võimalik ühinemine Hoiupanga või Ühispangaga, eitavalt.

Eile hommikul kohtusid Maapanga suuraktsionärid ja tegevjuht Eesti Panga presidendi Vahur Kraftiga. Äripäeva andmetel soovitas keskpanga juht Maapangal ära leppida panga ühe aktsionäri, Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupangaga (EBRD).

Eesti Maapanga avalike suhete spetsialist Madis Salum süüdistas uudisteagentuuri BNS vahendusel EBRDd Maapanga arengukavadele vastu töötamises.

Samuti muutvat EBRD Salumi sõnul pidevalt oma seisukohti, mistõttu pangal on raske oma tegevust prognoosida.

Keskpanga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmanni sõnul oli keskpangas kohtumise initsiaator aga Maapank, mille juhtkond soovis ära kuulata suuraktsionäride kava panga edaspidise arengu osas. Kuusmann kinnitas, et EBRD küsimus arutlusel ei olnud. Ta lisas, et aktsionärid otsustasid jätkata iseseisva pangana.

Keskpangast lahkumise järel pidasid nõukogude liikmed veel ühe kohtumise ja kell kolm alustasid nõukogu ametliku koosolekuga.

EBRD assotsieerunud pankur Andre Küüsvek ei kommenteerinud eile lõuna ajal EBRD seisukohti, öeldes, et äsja Londonist saabununa ei osalenud ta kahel hommikusel kohtumisel, mistõttu võivad EBRD seisukohad olla vahepeal juba muutunud. Ajalehe Postimees andmetel võib EBRD olla huvitatud oma osaluse müümisest Hoiupangale.

EBRD Baltimaade osakonna juht Georg Grevicky ütles BNSile, et EBRD-l pole plaanis müüa oma osalust Maapangas ega üheski teises Eesti pangas.

«Kui Eesti pangad otsustavad turusituatsioonist lähtudes ise ühineda, siis on see nende endi otsustada. EBRD toetab iga sammu, mis on suunatud Eesti pankade tugevnemisele ja nende konkurentsivõime tõstmisele,» lausus ta.

Lisaks Maapanga 19,5 protsendile aktsiatest kuulub EBRD-le ka 11,8 protsenti Hoiupangast ja 33,3 protsenti Investeerimispangast.

Hoiupanga juhatuse aseesimees Aare Kilp kinnitas, et Hoiupanga juhatus ei ole arutanud võimalikku EBRD-le kuuluva 19,5 protsendi Maapanga aktsiate ostu ega Maapanga liitmist.

Pangandusspetsialistide hinnangul oleksid Hoiupanga ja Maapanga ühinemise korral kulutused minimaalsed, sest Maapank kasutab Hoiupangast ülevõetud infosüsteemi. Maapanga liitmisest oli sügisel huvitatud Ühispank, kuid Maapank lükkas selle väite ümber.

Maapanga novembri kahjum oli 8,2 miljonit krooni, mis kahandas aasta kasumi 12,9 miljoni kroonini. Bilansimaht vähenes pangal novembris 2,2 portsenti 1,593 miljardi kroonini.

Hetkel kuum