4. jaanuar 1998 kell 22:00

Ida-Euroopa ei saa hinnaalandust

Poola ja Eesti piimasaaduste impordi keelustamisega on Brüssel mõista andnud, et liitu pürgivatele Ida-Euroopa riikidele eurostandardite osas hinnaalandust ei tehta.

Detsembris ELi liitumiskõnelustele kutsutud Poola jäi samal kuul ilma loast eksportida oma piimasaadusi Euroopa Liitu pärast seda, kui Brüsseli ametnikud olid sanitaartingimused Poola piimakombinaatides hinnanud ebarahuldavaks.

1. jaanuaril keelustas Euroopa komisjon ka Eesti piimasaaduste impordi, sest Eestiski ei vasta hügieeninõuded eurostandardile.

Karm otsus on signaal liitumiskõnelusteks valmistuvatele riikidele, et ELis kehtivate standardite osas Brüssel Ida-Euroopale järeleandmisi ei tee. Kohanema peavad liitu pürgivad riigid, mitte vastupidi.

Diplomaatide sõnul aitavad lääneriikidel oma tahtmist läbi suruda ka liitumiskõnelusi alustavate Ida-Euroopa riikide erinevad huvid ja taotlused.

Ida ja lääne vaidlused toiduainete kvaliteedi üle võivad edaspidi veelgi teravneda. Valmimas on ELi ekspertide hinnang hügieeninõuete täitmise kohta Ida-Euroopa lihakombinaatides. Mingil juhul ei alanda EL liidus kehtivaid tervisekaitsestandardeid, hoiatavad liidu ametnikud. Eriti kui meenutada, kuidas kahjustas tarbijausaldust hiljuti hullu lehma tõve ümber vallandunud paanika.

Eurotasemele jõudmine nõuab suuri investeeringuid, mille kinnimaksmist ei maksa oodata Brüsselist. Poola põllumajandusministrile soovitas Euroopa komisjon piimatööstuse sanitaartingimuste parandamiseks vajaliku raha leida juba käivitunud ELi abiprogrammidest. RL

Hetkel kuum