5. jaanuar 1998 kell 22:00

Tulumaksuvabastus laieneb vaid hoonetele

Tulumaksuseaduse muudatuste järgi on sellest aastast mõnedes piirkondades tulumaksuvabad investeeringud esimese grupi põhivarasse ehk investeeringud hoonetesse, rajatistesse ja nendega seotud struktuurikomponentidesse, näiteks kanalisatsiooni ja veetrassi.

Riigikogu jättis sooduspiirkondade määratlemise valitsusele, kes eelmise aasta lõpus otsustas, et maksuvabastuse investeeringute pealt saavad kõik Eesti piirkonnad, välja arvatud Tallinn, Keila ja Saue linn ning Saku, Rae, Jõelähtme, Harku ja Viimsi vald.

Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja Andres Hunt rääkis, et maksuamet arvestab soodustuste andmisel aga seda, kus piirkonnas ehitatav hoone või rajatis asub.

Seetõttu pole mõtet maksuvabastuse saamiseks Saku või Tallinna ettevõtet formaalselt teise maakonda ümber registreerida. «Soodustus puudutab seda kohta, kuhu see investeering tehti, mitte ettevõtte juriidilist aadressi,» rõhutas Hunt.

Samas ei välistanud ta võimalust, et ettevõte püstitab soodustuse nimel oma tootmishoone naabervalda.

Investeeringute tulumaksuvabastuse tagajärjel jääb riigieelarvesse laekumata kõige rohkem 200 miljonit krooni ehk kuuendik ettevõtte tulumaksust, rääkis Andres Hunt. Sel aastal on planeeritud ettevõtte tulumaksu laekuvat 1,16 miljardit krooni.

Hunt avaldas kahtlust ka selle suhtes, et ettevõtjad hakkavad oma tulusid off-shore-firmade taha peitma, nagu on ennustanud maksunõunik Enn Roose. «Tegelikult ei muutu midagi karmimaks, vaid osades piirkondades tekivad täiendavad soodustused juurde,» lausus Hunt.

Ta täpsustas, et tulumaksuvabastus hakkab tegelikult mõjutama alles järgmise aasta tulumaksu, sest sel aastal makstakse tulumaksu 1997. aasta kasumi pealt.

«Küll aga puudutab see selle aasta investeerimisotsuseid. Saab juba arvestada, et on võimalik teatud summasid oma maksustavast tulust maha arvata,» lisas ta.

Mõnes mõttes muudab tulumaksusoodustus Hundi sõnul investeeringud eelisarengu piirkondadesse atraktiivsemaks, kuid samas on see lihtsalt maksukoormuse edasilükkamine. Investeeringute lõppemise puhul kaob ka soodustus. Seetõttu on kõnealune soodustus kasulikum neile ettevõttele, kes igal aastal oma kasumi investeerivad.

Hetkel kuum