Intresside maksustamisest

12. jaanuar 1998, 00:00

Tulumaksuseaduse (TMS) § 3 lõike 2 järgi maksab mitteresident tulumaksu TMS paragrahvis 10 sätestatud Eesti tuluallika tuludelt -- seega üldjuhul ka intressitulult, mida maksavad talle Eesti riik ja residendid.

Intresside maksustamine toimub maksutehniliselt nn kinnipidajate -- väljamakse teostajate kaasabil. Kinnipidaja on kohustatud intresside väljamaksmisel kinni pidama tulumaksu kindlas ulatuses ja kandma selle üle maksuameti kohaliku talituse pangakontole hiljemalt väljamakse tegemise kuule järgneva kuu 5. päevaks.

Samuti peab kinnipidaja esitama maksuameti kohalikule talitusele vastava maksudeklaratsiooni ja väljastama mitteresidendile tõendi väljamakstud summa ja kinnipeetud tulumaksu kohta (vorm TM1).

Kinnipidaja peab rakendama TMS § 26 lõike 2 punktides 8 ja 9 sätestatud maksumäärasid. 10protsendiline kinnipidamismaks (withholding tax) rakendub pankade ja Hüvitusfondi poolt mitteresidendist ettevõtetele ja füüsilistele isikutele makstavate intresside osas, 26protsendiline kinnipidamismaks rakendub kõigi muude kinnipidajate poolt makstavatele intressidele. Oluline on enne intresside väljamaksmist määratleda, kas väljamakstav intress on mitteresidendi jaoks TMS § 10 alusel üldse käsitletav Eesti tuluallika tuluna. Kui see ei ole Eesti tuluallika tulu, siis pole ka maksu kinnipidamine TMS § 26 lõike 2 punktide 8 ja 9 alusel võimalik.

Näiteks ei loeta Eesti tuluallika tuluks mitteresidendist krediidi- ja finantseerimisasutuste poolt Eestist saadud intresse eeldusel, et on täidetud rahandusministri määruses nr 58 (10.07.1996) nimetatud tingimused. Muu hulgas on tingimus, et intressidele kohaldatav tulumaksumäär intresside saaja residendiriigis ei ole väiksem kui 2/3 Eesti vastavast tulumaksumäärast. Samuti on tingimus, et intresside saaja ja maksja ei või olla seotud isikud TMS mõttes.

Maksu kinnipidamise momendiks on intresside väljamaksmise moment, kusjuures intresside väljamaksmisena võib käsitleda ka intresside tasaarveldamist.

Juhul kui intresside saaja on resident riigis, kellega Eestil on sõlmitud topeltmaksustamise vältimise leping, saab üldjuhul kinnipidamismaksu määra vähendada 26 protsendilt 10 protsendile.

Mitteresidendile Eesti residentide poolt makstavate intresside maksustamise aluseks on TMS § 3 lg 2, § 10 ning § 26 lg 1 ja lg 2 punktid 8 ja 9.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing