12. jaanuar 1998 kell 22:00

100 000 uut haigekassa kaarti ilmselt praagid

Magnetkaardid on silmanähtavalt kõverad ja neid ei saa printeriga väljatrükkimisel kasutada. Keskhaigekassa avastas vea magnetkaartides enne jõule. Praegu seisab umbes 700 000 kaardi suurune partii, millest iga seitsmes on praak, ühes haigekassa laos.

«Need kaardid on kõvaraks tõmmanud, kaardi plastikkihtide kleepimisel on vist kasutatud ebakvaliteetset liimi,» selgitas sotsiaalministeeriumi kantsler Jaan Rüütmann.

Riigihankega magnetkaartide valmistamise õiguse võitnud Miotec Eesti AS lasi kaardid Soomes trükkida kahes partiis. Esimene, 1,25miljoniline partii on kvaliteetne.

Keskhaigekassa direktori Maris Jesse sõnul selgub teise partii kaartide täpne kõlblikkus kahes jaanuaris tehtavas ekspertiisis. Ühe korraldab korraldab Miotec Eesti ning teise keskhaigekassa.

Kokku veidi üle kahe miljoni magnetkaardi tegemise eelarve on ligikaudu 3,3 miljonit krooni, sellest 100 000 kaardi hind moodustab 170 000 krooni. Ühe magnetkaardi hind on 1,7 krooni.

Jesse sõnul on kaartidel kolmeaastane garantii ja tootja on kohustatud vajaduse korral kaardid ümber vahetama.

Tänaseks on Eestis alustatud 90 000 haigekassa kaardi väljavahetamist, trükkimisel on andmed veel 400 000 magnetkaardi jaoks.

Kui mujal Eestis on magnetkaartide kasutusele võtmise protsess käivitunud, siis Tallinnas on endiselt kasutusel paberist haigekassakaardid.

Jesse sõnul antakse esimesed magnetkaardid Tallinnas välja jaanuaris. Praegu on Tallinnas trükitud nimekiri esimese 65 000 inimese kohta, kelle kaardid uute vastu vahetatakse. «Kaartide väljavahetamine toimub järk-järgult aasta jooksul,» lausus Jesse.

Eelpool nimetatud 100 000 magnetkaarti olid mõeldud peamiselt Tallinna, Harjumaa ja keskhaigekassa kaartide ringivahetamiseks.

Kantsler Jaan Rüütmann lausus, et kindlasti on praakkaardid üks põhjus, miks on Tallinnas endiselt kasutusel paberkaardid ja nende väljavahetamine venib võrreldes teiste Eesti piirkondadega. Viimaste Tallinna haigekassa poolt väljaantud kaartide kasutusaeg ulatub juba 1999. aasta teise poolaastani, nentis Rüütmann.

Maris Jesse sõnul pole aga viivitused Tallinnas tekkinud mitte kaartide puudumise tõttu, vaid eelkõige seetõttu, et kõik raviasutused pole saanud juhiseid ja klaviatuure magnetkaartide kasutamiseks.

Riigihanke haigekassa magnetkaartide valmistaja leidmiseks võitis eelmise aasta aprillis Miotec Eesti ASi kui kõige madalama hinnaga pakkumise teinud ettevõte.

Hetkel kuum