5. veebruar 1998 kell 22:00

Koid võiksid karta Eesti toodet

Kohtla-Järve põlevkivi instituudi direktor Richard Joonas on ligi aasta otsinud ettevõtlikku inimest, kes hakkaks konteineris olevast paradikloorbenseenist valmistama koitõrjevahendit.

«Praegu oleme sunnitud keemiakaupade poodidest ostma kalleid importkoitõrjevahendeid. Mina pakun tooret tasuta,» kinnitab Joonas.

Tänaseks Ahtme lähedale maabunud konteineri ümber algas tants üle-eelmise aasta lõpus. Võhma lihakombinaadi pankrotihaldurid avastasid ettevõtte territooriumilt konteineritäie nahaparkimiskonservanti paradikloorbenseeni. Haldurid pidasid ainet ohtlikuks mürgiks. Veidi aega hiljem tuvastas jäätmekäitlusfirma ASi Siku juhatuse esimees Peeter Luiga, et tegu on tavalise olmekemikaaliga.

«Koolivend Luiga sokutas konteineri meie instituuti,» räägib Joonas.

Ida-Viru maavalitsuse keskkonnaosakonna juhataja Aado Endoja kinnitusel käivad nende inimesed aeg-ajalt konteinerit kontrollimas. «Mingit ohtu keskkonnale pole,» nendib Endoja.

Paradikloorbenseen on õhus aurustuv ja vees mittelahustuv aine. Tema toime on putukatõrjevahendina kasutatavast naftaliinist kolm korda tugevam. Naftaliini lõhna vähendamiseks lisatakse toimeainele muid lõhnaaineid.

Soome, Belgia ja Saksamaa päritolu paradikloorbenseeni kui tõhusat koitõrjevahendit toovad Eestisse hulgifirmad AS Kaupmees, AS Kriss Trading ja AS Oriola.

Lõuna-Eesti ärimees Vambola Kolbakov näeb koitõrjevahendi tootmises perspektiivi, kuid pole lõplikult veendunud, kas tootmise käivitamiseks tehtavad kulutused ennast ära tasuvad. «Kus ja kui suur on toodangu turg?» küsib Kolbakov.

ASi Orto juhataja Valev Kuusemäe tunneb samuti asja vastu huvi, kuid tunnistab, et pole probleemiga põhjalikumalt tutvunud. «Nomenklatuuri laiendamine peaks Eesti tööstust huvitama,» lisab ta.

ASi Flora Kadrina tootmisdirektor Heili Streimann räägib, et kümmekond aastat tagasi tablettis Flora paradikloorbenseeni kui WCs ebameeldiva lõhna eemaldajat. «Rohkem me selle ainega tegemist teha ei taha,» sõnab Streimann ja lisab, et peatselt hakkavad nad taas tootma koitõrjevahendit «Lavendel», mis põhineb piirituselahusel.

Joonas mõistab ettevõtjate pelgust. «Tegu on ühekordse toormekogusega,» seletab Joonas. «Tootmise käivitades tuleb hakata toimeainet sisse ostma.» Tonn paradikloorbenseeni maksab Joonase andmeil Euroopas umbes 800 USA dollarit. «Ukrainast saaks kolmandiku võrra odavamalt, kuid praegu seal tehas ei tööta, sest toodangule ei leita turgu.»

Hetkel kuum