17. veebruar 1998 kell 22:00

Eliitpangad üllatasid jaanuaris kahjumiga

Hansa- ja Forekspank tõid kehvade tulemuste põhjuseks Eesti ja Vene aktsiaturgude langusest saadud kahjumi. Nii Eesti panganduse lipulaev Hansapank kui ekspertide pank Forekspank töötasid jaanuaris kahjumiga, kaotasid hoiuseid ning koos sellega turuosa efektiivsemalt töötanud Hoiu- ja Ühispangale.

Möödunud aasta jaanuaris teenis Hansapank 52 miljonit ja Forekspank 11 miljonit krooni puhaskasumit. Hansapanga ja Forekspanga analüütikud ei soovinud pankade käesoleva aasta tunduvalt kehvemaid tulemusi üksikasjalikumalt kommenteerida.

Ühispank ja Hoiupank teenivad suurema osa tuludest intressidelt ja nende pankade tulusid aktsiaturg oluliselt ei mõjuta, märkis HF Kapitali juht Margus Uudam pankade majandustulemusi kommenteerides. «Ent nii kardinaalseid erinevusi ei saa puhtalt aktsiaturuga põhjendada,» leidis Uudam. Tema sõnul võib erinevus tulla sellest, et pangad hindavad oma aruannetes aktsiaid erinevalt.

Hoiupanga analüütik Martti Singi ütles: «Ma ei usu, et pangad aktsiaid erinevalt hindavad.» Tema sõnul said kahju need pangad, kes investeerisid Venemaale, sest Vene aktsiad langesid jaanuaris ligikaudu 30 protsenti. Eestisse investeerinud kaotasid vähem, sest meie aktsiad langesid kõigest ühe protsendi, väitis Singi.

Tallinna Panga jaanuaris teenitud 1 miljon krooni puhaskasumit viitab analüütikute hinnangul panga võimetusele välismaalt odavat raha sisse laenata. Tallinna Panga kesine kasuminumber äratab tähelepanu, sest pank jaanuaris olulist aktsiakahju ei saanud.

«Väikepankadel läheb finantseerimine kallimaks ning intressitulud vähenevad,» kommenteeris Martti Singi väiksemate pankade väljavaateid.

Pankade tänavused kehvad tulemused üllatasid turuosalisi seda enam, et Forekspank ja Hansapank keeldusid aasta algul oma kuutulemuste avalikustamisest. Pangad põhjendasid info varjamist vajadusega avaldada kord kvartalis konsolideeritud grupi majandusnäitajad, et mitte ajada investoreid segadusse pangagruppide ühe osa tulemuste avaldamisega.

Eile olid Tallinna, Foreks- ja Hansapank sunnitud oma andmed avalikustama, sest Eesti Pank otsustas vaatamata vastuseisule pankade majandusnäitajad avaldada. Eesti Panga survega liitus ka Tallinna börs, mis lõpetas hommikul kell 11 kauplemise Hansapanga aktsiatega, sest pank polnud börsile avaldanud oma majandusnäitajaid. Kauplemine taastati veerand tunni pärast, kui Hansapank oli börsile saatnud teate.

«Tahaksime anda investoritele adekvaatset infot hinna kujunemise siseteguritest,» kirjeldas Hansapanga juhatuse esimees Jüri Mõis eile Hansapanga seisukohta info avaldamise osas.

Mõisa sõnul ei saatnud Hansapank hommikul börsile infot, sest arvas, et seda teeb keskpank. «See oli tehniline konarus meie ja Eesti Panga vahelistes suhetes,» tunnistas Mõis eksimust. «Me ei teadnud, mida avaldatakse. Oleks pidanud Eesti Pangaga kokku leppima!»

Mõis avaldas lootust, et edaspidi hakkavad Eesti Pangas puhuma tuuled, mis võimaldavad hakata kõigil pankadel avaldama alates kevadest konsolideeritud infot. Tema sõnul ei saa ka näiteks Hansapanga tulemust vaadata väljaspool kogu grupi bilanssi. Hansapanga gruppi kuulub kokku 27 ettevõtet.

Forekspank saatis eile börsile teate õigeaegselt. «Mis teha, kui Eesti Pank võttis sellise jäiga seisukoha. Peame seda järgima,» kommenteeris eile andmete avalikustamist Forekspanga analüüsiosakonna juhataja Piret Villman.

Tema sõnul ei nõustu Forekspank avaldama panga tulude suurust, sest seda ei tee ka teised pangad.

Forekspanga analüüsiosakonna juhataja Piret Villman ütles, et Forekspank hakkas alates möödunud aasta novembrist kajastama aktsiaid panga portfellis turuhinnaga. Sellisest muutusest tingituna võttis pank jaanuaris üles 11,7 miljoni krooni suuruse kahjumi.

Seni Forekspank aktsiaid panga portfellis turuhinnaga ei kajastanud, sest kehtivad normid ei näinud seda ette. «Pangad peavad raamatupidamises lähtuma konservatiivsuse seisukohast, aga see punkt on ähmane,» kirjeldas Villman pankadele kehtestatud norme.

Hetkel kuum