26. veebruar 1998 kell 22:00

USA ebakindel majandusaasta

Alan Greenspan ennustas Ühendriikide kongressis peetud poolaastakõnes, et USA majandust mõjutavad sel aastal nii rahvusvahelised kui ka kodumaised ohud. Rahvusvahelise külje pealt võivad Aasia «tormipilved» alandada riigi 1998. a majanduskasvu rohkem kui soovitav. Kuid ta pidas ka võimalikuks, et Aasia mõju ei pruugi tugevat kodumaist nõudlust lämmatada. Aasia kriisi lõplikke tagajärgi ei osanud ta seni ette näha ning pidas võimalikuks uusi vapustusi. «Olukord, mida on rahustanud tugevad tasakaalustavad jõud, ei pruugi laheneda ilma vapustusteta,» arvas ta.

Mainides kodumaiseid ohte, mis võivad lõpu teha kaheksa aastat kestnud majanduskasvule ja madalale inflatsioonile, nimetas ta USA finantsturu ülekuumenemise ohtu, mida iseloomustavad pankade laenud üha riskantsematele projektidele. Teiseks nimetas ta viimase aja aktsiahindade järsku tõusu, mille taga on firmade suurenenud kasumi lootus.

Poliitilise riskina mainis ta presidendi ja kongressi ohtlikku vastasseisu. Mullu keeldus parlament andmast presidendile kaubanduslepingute kiire sõlmimise õigust ja tänavu ähvardab mitte küllalt toetada IMFi abifondi, mis on mõeldud Aasia kriisi leevenduseks. Greenspan hoiatab, et see võib nõrgestada USA liidrirolli maailmas või süvendada protektsioonipoliitikat, mille tõttu majanduskasv kannataks.

Riigi mullust majandusaastat nimetas keskpanga juht eeskujulikuks, mida iseloomustas viimase 10 aasta kõrgeim majanduskasv (3,8%) ja 30 aasta stabiilseimad hinnad. Selle aasta majanduskasvuks ennustab ta 2--2,75%. Inflatsioon peaks jääma 1,75--2,25% piiresse ja töötus alla 5%.

USA aktsiaturg langes eile Greenspani hoiatuse järel. Dow Jonesi indeks kukkus 40,10 punkti ehk 0,48%. AP-BNS-FT-ÄP

Hetkel kuum