22. märts 1998 kell 22:00

Tubateater ei jäta linna jaoks aega

Tallinnas jagatakse võimu ümber. Opositsioon koos osaga võimulole- vast valimisliidust Tallinn avaldas umbusaldust linnavolikogu esimehele Edgar Savisaarele ja tema parteikaaslastest abilinnapeadele. Keskerakond omakorda plaanib vastata umbusaldusähvardusega koonderakondlasest linnapeale Ivi Eenmaale.

Äripäev leiab, et illusioone ei ole mõtet luua, praeguse jõudude vahekorra ja linnavolikogu koosseisu juures ei muutu oluliselt midagi, istutagu linntüüri juures nii- või teistpidi. Linna juhtimine on käest ära. Loota, et situatsioon pealinnas muutub selgemaks, võib alles päras valimisi.

Praegu kulub nii linnavalitsejate kui ka -volinike aur kaklemisele ja võimuvõitlusele, linnale seda ei jätku.

Kahel vähegi arvestatavamal jõul pealinna rahvaesinduses -- Keskerakonnal ja reformistidel -- eraldi jääb võimu teostamiseks jaksu väheseks. Ühte paati need kaks seltskonda tõenäoliselt ei hakka. Paremerakondadel on veel liiga hästi meeles kunagine kahenädalase valitsemise järgne hale läbikukkumine just savisaarlaste paadivahetuse tõttu. Ka vene erakondadega ei lähe portfellijagamise tasemel koostööks. Jääb üle valimisliit Tallinn või pigem amorfne üksikisikute ühendus, millest osa moodustavad koonderakondlased.

Osava laveerijana ja poliitiliste mängude meistrina napsas Savisaar paremparteidelt Tallinnas võimu ära, aga partei, mitte linna huvides. Volikogu spiiker on linnast teinud parteistaabi. Et saada korralikke võimupiire, anti näpuotsaga ka Koonderakonnale midagi -- linnapea koht. Linnapea, kes peaks olema linna juht, on Tallinnas muutunud esindusfiguuriks. Abilinnapäid juhib volikogu esimees, mitte linnapea.

Koonderakond on Eesti poliitikamaastiku fenomen. Igal pool on ta selges vähemuses, ent pikka aega võimul. Nii on Toompeal, nii ka Tallinnas. Võimule tullakse valimisliiduna, olgu nimi siis KMÜ, Tallinn, Tartu 2000 või mis iganes. Kui on tuldud võimule, hajub vastutus ja ka seltskond ise laguneb. Linna juhtimine ei huvita ka neid, nad ei ole selleks suutelisedki. Iial ei või teada, kuidas keegi hääletab. Üksikisikute ühenduse juhitamatus ei lasegi võimusüsteemil toimida.

Üks seltskond ei suuda linna juhtida, teise jaoks ei ole oluline linn, vaid võimalus tallinlase rahaga oma valimisstaapi üleva pidada. Ebamäärane olukord, kus jaks raisatakse vaid tubateatrile, kestab.

Toimetus leiab, et praeguste jõudude ümberpaigutamisega ei juhtu Tallinnas oluliselt midagi. Kui jäävad alles valimisliidud, jääb ka sama stsenaariumi kordumise võimalus.

Hetkel kuum