31. märts 1998 kell 22:00

Kas annaksite oma hääle erakonnale Äripäev?

Kas nüüd kohe hääletaks selle partei poolt või kaasa läheks, see eeldab natuke pikemat mõtlemist. Aga idee on huvitav. Kui jääb üks maks, on see päris vahva. Oleks ainulaadne samm maailmas ja majanduses.

Mida lihtsamad on lahendused, seda paremini lüüakse läbi. Teine asi, kas suudame lihtsate lahendustega tagada riigi sotsiaalsete vajaduste täitmise, milleks maksud ju loodud on.

Tulumaksu ärajätmine esimese hooga tundub jube vahva ja progressiivne idee. Aga kui sotsiaalmaks ka ära jätta, kas 12 protsendist ikka tuleb välja. Ja kas ei teki mingeid ohtusid. Ja kas kõik maksavad, nii residendid kui mitteresidendid -- et ei oleks erisusi, süsteemi ei tohi väga keeruliseks ajada.

See on nii üllatav pakkumine, et natuke peaks mõtlema. See, kui maksud alanevad kas üksikisikul või ettevõttel, on loomulikult tervitatav nähtus. Mis see kaasa toob riigieelarve seisukohast -- mul ei ole arvutusi ja seepärast ei oskagi paugupealt öelda.

Mõte on huvitav ja intrigeeriv ja kui majandusökonoomika spetsialistid hakkaksid poolt ja vastu väitlema, oleks see päris tore.

Põhimõtteliselt mul selle vastu midagi ei ole. Toetan sellist parteid.

Kas see arvutus on ikka vettpidav? Miks siis praegu eelarve nii pingeline on? Täna on käibemaks 18%, on veel tulumaks, ja ikka ei saa eelarvet täis, ei saa sotsiaalprogramme rakendada, miinimumpalku üles ajada, toetusi tõsta -- no see on hullumaja ju!

Mina toetan investeeringute maksuvabastust ja võib-olla tõesti tuleks ka ettevõttel tulumaks ära võtta.

Aga ma kardan, et praeguses arengustaadiumis Eesti ainult 12% käibemaksuga välja ei tule, raha laekub liiga vähe. Summa, mis riigieelarve vajab, on tunduvalt suurem. Kahtlen, kas ma annaksin oma hääle.

Hääle andmine on üks asi. Peab vaatama, mis sellel parteil veel programmis on. Aga idee on selles mõttes hea, et maksusüsteem võiks olla suhteliselt selge ja lihtne. Kaoksid ära igasugused siia- ja sinnapoole liikumise võimalused.

Vastu räägib kaks asjaolu. Maksusüsteemi ei saa muuta pidevalt. On ju igavene nuhtlus, kui seda muudetakse iga kord valimiste järel. See eeldab ühiskondlikku kokkulepet, et ta niimoodi on ja jääb.

Siis eurovärk. Ei ole tehtud mingit fundamentaalset otsust, aga kõik liigub vääramatu jõuga sinnapoole, et me lähme euroliitu.

Ja et siin hakata midagi ise idutama -- ma arvan, et seal ei viitsita isegi kulmu kergitada, et kuulge teie, 0,2% EList, teil on seal mingi oma süsteem välja mõeldud. Ma arvan, et nii kurb, kui see ka ei ole, peab see paratamatult minema ELi süsteemiga kokku.

Hetkel kuum