Ettevõtjad saavad õiguse notarilt rohkem nõuda

07. aprill 1998, 00:00

Justiitsministeeriumi äriregistri talituse juhataja Viljar Peep ütles, et peamise seadusemuudatusena hakkab notar kinnitama kõiki äriregistri muutmiskandeid. Praegu tõestab notar vaid äriühingu asutamisdokumente.

Peebu sõnul on muudatus vajalik välistamaks võimuhaaramisi ettevõttes. Viimasel ajal on juhtunud, et ettevõttele tekib kaks konkureerivat nõukogu ja äriregistris ei teata, kumb neist on õige, lisas ta.

Muutub ka kord, et kui on tegemist tähtsama aktsiaseltsi üldkoosolekuga, näiteks muudetakse põhikirja või valitakse nõukogu, siis peab notar kohale minema ja üldkoosoleku protokolli tõestama. Pisiaktsiaseltsi koosoleku vormistamine võib toimuda notaribüroos.

Notarite koja jurist-metoodik Eve Strang sõnas, et notaritele teevad äriseadustiku parandused tööd juurde, kuid tasu selle eest oluliselt ei tõuse.

Eelnõu jätab endiseks tehingutasu aktsiaseltsi üldkoosoleku protokolli tõestamise eest, selleks on neljandik aktsiakapitalist. Praegu on tehingutasu piiratud alam- ja ülemmääraga 500 kroonist kuni 3000 kroonini. Seaduseelnõu pakub välja, et tasu ülemmäära tõstetakse 10 000 kroonini.

Ettevõttesse kohaleminek või väljaspool tööaega tehtud toiming tasutakse eraldi 60 krooniga tunni eest, hüvitatakse sõidukulud ettevõttesse.

Tallinnas tegutseva notari Evi Paberiti sõnul tema töökoormus ilmselt eriti ei kasva, ka praegu on teda aeg-ajalt ettevõtte üldkoosolekule kohale kutsutud, kuid eelkõige suurtesse aktsiaseltsidesse.

Notarid on pidanud kõiki neid toiminguid juba varemgi tegema, mis seaduseelnõu meile nüüd kohustuseks paneb, lausus Paberit. Tema sõnul ei ole ettevõtjad ise tahtnud notareid äriregistrisse saata, pealegi on sellisest teenusest seni väga huvitatud õigusbürood.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing