15. aprill 1998 kell 22:00

Leedus käärimas pangasõda

Läti aktsiad liikusid küll kolmapäeval tasapisi üles, kuid poliitiliste probleemide kuhjumine nii siseriiklikult kui suhetes Venemaaga ei tõota turule ka lähiaegadel midagi head. Ilmselt on Läti valitsus lähipäevil langemas ning see muutis ka kauplemise suhteliselt loiuks. Päeva suurima käibe sai Unibanka, mis domineeris börsisüsteemis ning oli ka börsiväliselt väga aktiivselt kaubeldud. Suurim tõusja oli Komercbanka, mille käive jäi küll tagasihoidlikuks. Maaklerite hinnangul võib aga põhinimekirja uuest aktsiast palju atraktiivsema hinna tõttu kujuneda arvestatav konkurent Unibankale.

Vilniuse börsil on algamas pankade sõda, sest Hermis ei suhtu Vilniuse Panga ülevõtmiskavadesse sõbralikult ning kavatseb vajaduse korral enesekaitseks oma aktsiaid turult kokku ostma hakata. See tõotab Hermise hinna üsna kõrgeks ajada, paljud investorid soovivad aga riske vältida ning nõnda mõlema panga hinnad eile hoopis langesid. Põhinimekirjast enam kaotas A-nimekiri, kus suhteliselt väikesed tehingud viisid mitme juhtiva aktsia hinnad järsult alla.

Vene aktsiaturul koondus kauplemine küll likviidsematesse aktsiatesse, ent oli varasemaga võrreldes märgatavalt aktiivsem. Mõnevõrra optimistlikuma poliitilise pildi juures spekuleeriti Kirijenko kohalemääramisele ning see tõstis natuke aktsiate hindu. Eriti rõõmustas maaklereid kommunist Zeleznjovi toetus Kirijenkole.

USA väärtpaberiturgudel oli meeleolu teisipäeval üsna roosiline. Makroökonoomiline pilt on viimaste uudiste põhjal endiselt hea ning see pani investoreid lülituma tarbimisaktsiatelt tsüklilistesse aktsiatesse, mis tõstis Dow järsult üle 9100 punkti. Nasdaqil tõusid püstloodis Internetiga seotud firmad, nagu Yahoo! ja Lycos -- tänu Merrill Lynchi positiivsele hinnangule sektori kohta. Halbade uudiste puudumine esimese kvartali majandustulemuste seas tähendab tõusu jätkumist lähipäevadel.

Hetkel kuum