4. mai 1998 kell 22:00

Matsalus on uute ehitiste rajamine keelatud

Lääne maavalitsuse maa osakonna kinnisvara peaspetsialisti Sirje Pärjala sõnul läks novembris enampakkumisele 3,4 ha suurune maatükk alghinnaga 4100 krooni ja müüdi lõpuks 16 000 krooniga. Pärjala ütles, et kuni tänase päevani ei ole ostja maavalitsusega ostulepingut sõlminud ja kuuldavasti ei tahagi ostja maatüki eest raha ära maksta. Teine 12,6 ha suurune maatükk müüdi Matsalus heinamaana 6800 EVP eest kohalikule elanikule ja selle eest on makstud, ütles Pärjala.

Matsalu looduskaitseala direktori Taivo Kastepõllu sõnul ei ole Matsalu looduskaitseala kinnisvaraarendamise koht, kuigi kohalikud talunikud üritavad maatükke müüa. «Olen kuulnud, et siinseid mereäärseid maatükke on müüdud ja müüakse isegi tuhande krooni eest,» ütles Kastepõld.

Kastepõld tõi näite ühest Tallinnas tegutsevast kinnisvarafirmast, kes vahendas ühe maaüksuse müüki Matsalus. Ostja esmaseks sooviks oli suvila ehitamine ja soomlaste majutamine. «Sain jaole, tegin selgitustööd ja ostja loobus,» ütles Kastepõld.

Kastepõllu kinnitusel ei tea paljud ostjad, et looduskaitsealal kehtiv kaitse-eeskiri seab väga ranged piirangud. Rannakaitsevööndis tohib Kastepõllu sõnul ehitada vaid heinaküüne ja neidki üksnes heinamaadele või puisniitudele. Uue hoone võib ehitada vaid vanale talukohale.

«Kui ostjad-huvilised eelnevalt minuga konsulteeriksid, oleks hiljem ebameeldivusi palju vähem. Samuti võiks selgitustööd teha vald ja maavalitsus,» ütles Kastepõld.

Kinnisvarabüroo Arco Vara maade maakleri Rünno Sule sõnul ei tunta Matsalu looduskaitseala vastu erilist huvi. «Asi polegi ainult ehituspiirangutes. Kui ostja avastab, et roostik ujumiseks ega randumiseks ei sobi, loobub ta kiiresti,» lausus Sulg. Ta lisas, et Läänemaa ei olegi enam hooajaliselt kuum koht. «Nüüd käib kõva rebimine Põhja-Eesti saartele.»

Rime Kinnisvara maakleri Aivo Pildi sõnul on ostjad ehituskeelust teadlikud, kuigi mõni müüja püüab probleemi ostjate eest varjata. Pilt müüb ise just 20ha maatükki Pivarootsi külas Läänemaal, maa hind on 12,5 kr/m². Kastepõllu sõnul asub maatükk Puhtu-Laelatu-Nehatu looduskaitsealal ja sealgi on ehitustegevus välistatud.

Hetkel kuum