12. mai 1998 kell 22:00

Maksuamet valib võlgnikke

Sadadel võlglastest ettevõtjatel laseb maksuamet rahulikult hingata

Maksuameti peadirektori Kalev Järvelille sõnutsi ei nõuta võlgu neilt ettevõtetelt, mis ammu ei tegutse, on varatud ja mille firmajuht on välismaal või hoopiski surnud. «Kulud ületaksid siin tulusid ja sel pole mõtet,» lausus Järvelill.

Ta lisas, et kui võla tasumiseks leidub vähegi vara, esitab maksuamet tingimata kohtusse avalduse ka väga väikese võlasumma kohta.

«Ma ei kujuta ette, mis saaks, kui maksuamet esitaks iga maksuvõlgniku kohta kohtusse avalduse, see ummistaks kohtumajad ja kohtuasjad kestaksid aastaid,» põhjendas Järvelill maksuameti käitumist.

Harju maksuameti piirkonnas on likvideeritavaid ettevõtteid avaldatud Riigi Teataja lisas 1500 ringis, neist 600 on maksuvõlglased.

Harju maksuamet on direktor Riina Koidu sõnul kohtusse avaldusi esitanud esialgu vaid 30 ettevõtte kohta, ehkki neid tuleb juurde.

Koit märkis, et Harjumaal on paarkümmend ettevõtjat vana võla lihtsalt telefonikõne peale ära maksnud. «Isegi kuni 100 000 piires on raha ära makstud,» täpsustas ta.

Ajalehte Esmaspäev ja ajakirja Mees välja andnud likvideeritaval ASil Esmaspäev on mõne aasta tagune võlg, mille suurust omanik Tõnu Hellam enam ei mäleta.

Praegu Tallinnas ungari restorani pidav Hellam sõnas, et loomulikult on tore, kui maksuamet lootusetud võlad kustutab. Kas maksuamet ka Esmaspäevalt võlga tagasi küsib, ta ei teadnud. «Võib-olla on esitatud firma juriidilisele aadressile mingi nõue, see oli kusagil Harjumaal korteris,» arvas ta.

Harju maksuameti direktori Riina Koidu sõnul on Esmaspäevale nõue esitatud ja ta avaldas imestust, miks Hellam sellest midagi kuulnud pole.

Silja Line Eesti juhataja Feliks Mägusi sõnul on maksuameti tava lootusetuid võlgasid mitte nõuda ühelt poolt õigustatud ja teisalt mitte.

Ettevõtjad peavad olema võrdsed seaduse ja maksuameti ees, leidis Mägus. «On see võlg sada krooni või miljon krooni, kedagi ei tohiks eelistada,» lausus ta.

Teisest küljest on lootusetute maksuvõlgade sissenõudmine seotud suurte kuludega, mis kindlasti ei kata tulusid, järeldas ta.

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe Jürgen Ligi sõnul ei ole riigikogus räägitud maksuamnestiast või vanade võlgade kustutamisest. «Ei tea, kust seda piiri tõmmata, mis on lootusetu ja mis mitte. See võib kaasa tuua suuri kohtuprotsesse,» rääkis ta.

Ligi arvates tuleks maksuametil siiski seadust täita ja kõik maksuvõlad erandita sisse nõuda. «Seadust tuleb täita. Ka loll seadus vajab täitmist,» sõnas ta.

Eesti firmade maksuvõlg on umbes miljard krooni. Sellest vähemalt miljonikroonine maksuvõlg on aprilli seisuga 120 ettevõttel, kokku on nende maksuvõlg 389 miljonit krooni. Järelikult koosneb pisut üle 600 miljoni krooni võlga just väiksematest summadest.

Maksuvõla intressi alandati hiljuti 0,07 protsendini päeva eest, kuid seegi on Järvelille hinnangul liiga kõrge. «Intresse jõuavad vähesed ära maksta, meile on oluline, et põhisumma kätte saame,» kinnitas ta.

Valitsus võib erandkorras kustutada maksuintressid erastamisel olevatel ettevõtetel. Muul juhul saab ettevõtte maksuvõlga kustutada pankroti, likvideerimise või riigikogu otsuse kaudu.

Mõnes riigis on maksuamet võtnud raha asemel ettevõtjate vara. Eestis tehakse seda täitevameti kaudu, ent eriti tõhus selline tegevus Järvelille sõnul pole olnud.

Hetkel kuum