20. mai 1998 kell 22:00

Pilved maksuparadiisis

Eesmärk ühtlustada 15 liikmesriigi kodanike säästude maksustamine on sihitud eelkõige Suurbritannia kontrolli all olevate maksuparadiiside ning Luksemburgi vastu. Ehkki ELi seadused Kanalisaartele ja Mani saartele otseselt ei laiene, puudutab neid piirkondi klausel direktiivi eelnõus, mille kohaselt valitsused «kohustuvad tagama ühtsete meetmete rakendamise» nende kontrolli all olevates piirkondades.

Liikmesriigid peavad tulumaksu kinni residentide hoiustelt, kuid mitmed neist on maksu alt vabastanud mitteresidendid. Kui eile esitatud eelnõu seaduseks saab, kaob sellega ELi investorite peamine stiimul -- kõrgem investeeringutulu -- mis on seni ajendanud neid oma raha paigutama Kanalisaarte ja Luksemburgi finantsasutustesse. Pankurid ning mõne riigi valitsused kardavad, et Euroopa investorid viivad otsuse peale oma investeeringud väljapoole Euroopa Liidu jurisdiktsiooni. Sellest saaksid kasu USA ja tõenäoliselt ka ?veits ning Briti valdused Kariibi meres.

Eelnõu, mis vajab jõustumiseks kõigi riikide heakskiitu, on teravalt kritiseerinud ka investeerimispangad, kes kardavad osa võlakirja- ning muude finantsinstrumentide turust kaotada USA-le. 20% maks laieneb ka euroobligatsioonidele.

Suurbritannia ja Luksemburgi vastuseis blokeeris 1989. a Euroopa komisjoni eelmise katse kehtestada üle-euroopaline 15% tulumaksu kinnipidamise nõue. Arvatakse, et seekord läheb ettepanek siiski mingil kujul läbi, sest liikmesriikide valitsused on üksmeelselt möönnud ebaausa maksukonkurentsi piiramise vajadust. Plaanile on toetust avaldanud Saksamaa, Prantsusmaa ja mitmed teised riigid. Endiselt on lahtine aga Luksemburgi seisukoht, mis saab suurema osa rahvatulust pangandusest. TT

Hetkel kuum