8. juuni 1998 kell 22:00

Kuidas teie reageerite Maapanga otsusele?

Alustame sellega, et proovime kõik oma laenud üle võtta ja siis kas jätame nad endale või proovime teistele pankadele müüa. Meil aktsiaid ei olnud. Allutatud laen -- sellega on nagu on. Aga nende teistega hakkame tööle, sest kliendid on olemas ja laenud töötavad. Nii et suurt probleemi loodetavasti ei teki. Kõik oleneb muidugi likvideerimiskomisjonist, kes seal on, millised on need nägemused.

Cashi meil õnneks pole sisse jäänud. Võib-olla Maapank ikka läheb veel kellegagi kokku. Niikauaks kuni siin toimuvad need protsessid, külmutame oma laenud, lõpetame intresside arvestamise jne.

Ootame, kuidas olukord laheneb. Mis seal siis ikka. Selliseid sündmusi on ennegi olnud. Nii et meid see eriti paanikasse ei vii. Me oleme viies pangas.

Küll see asi laheneb. Rahast pole me ilma jäänud kunagi, alati on kogu raha kätte saadud. Ega siis see ei ole maavärin, sõda ega kommunism, mis tuleb, võtab vara ära ja saadab Siberisse.

Eks sellised asjad juhtuvad ettevõtetel, kus juhid töötavad halvasti ja riskivad palju. Kindlasti käisid börsil, mis kukkus. Seal kannatasid kõik pangad. Kuna Maapank oli nõrgem, siis talle mõjus see rohkem.

Viru Rand ei kommenteeri Maapanga juh-tumit.

Kui kuulutatakse välja Maapanga pankrot või see likvideeritakse, siis arvan, et see on suurema osa Eestimaa maatootjate katastroof. Nemad olid Maapanga suuremad liikmed. Linnaettevõtjaid oli Maapangas vähe.

Samas olid ettevõtjad ju kindlad, et midagi ei juhtu, sest Eesti Panga president on mitmeid kordi kinnitanud, et TKP-taolist katastroofi enam Eestis ei tule.

Mulle on väga paljud tootjad juba helistanud, et olukord on väga tõsine. Vaba raha sisuliselt tekkinud ei ole. Kõik raha, mis on, on tarvis kellelegi edasi maksta.

Kui keegi ei võta enda kanda kohustusi eelkõige ettevõtete, aga ka hoiustajate ees läheb asi tõsiseks.

Esialgu on minu reaktsioon väga pessimistlik. Kiiremas korras tuli avada teises pangas arved ja vaadata, kuidas saavutada see, et me ei kaotaks oma maksevõimet oma klientide osas. Päris mitusada tuhat jäi mul endal Maapanka kinni.

Hetkel kuum