10. juuni 1998 kell 22:00

Krediidipanga salatehingud pankrotivaraga

Erak-Puidutööstuse pankrotihaldur Kalev Mägi ütles, et ta ei oska kinnitada Krediidipanga ja Stabileri seotust. Samas on Krediidiinfo andmeil nii pangal kui ka Stabileril üks ja sama aadress.

Erak-Puidutööstuse vara püüdis Krediidipank Stabilerile müüa juba mitu kuud enne eelmise aasta detsembrit, mil Tallinna linnakohus Erak-Puidutööstuse ASi pankroti välja kuulutas.

Põhiliselt Soome mööblifirma ISKU heaks töötanud Erak-Puidutööstus ja temaga seotud firmad Erak ning Erak-Grupp taotlesid eelmise aasta augustis kokku ligi 30 mln kroonini ulatunud pangalaenude refinantseerimist.

Läinud aasta oktoobris vastasid Krediidipank ja Hoiupank ettepanekuga müüa Krediidipangale panditud Erak-Puidutööstuse vara OÜ-le Stabiler, kelle kätte pidi minema ka Hoiupangale panditud ASi Erak vara. Vastutasuks lubasid pangad ASide Erak ja Erak-Puidutööstus juhile Raul Bobergile 33 protsenti Stabileri osakutest tingimusel, et ISKUga sõlmitud lepingud (aasta tootmismaht 23,4 mln krooni aastas) lähevad üle Stabilerile.

Raul Bobergi hinnangul oleks pankade ettepaneku täideviimisega kahjustatud Erak-Puidutööstuse teiste kreeditoride huve. Boberg pakkus pankadele hoopis võimalust ise kõik Erak-Puidutööstuse aktsiad 2 miljoni krooni eest ära osta (ettevõtte aktsiakapital oli selleks ajaks viidud 30 miljoni kroonini).

Kuna Krediidipank ja Hoiupank Bobergi plaaniga päri ei olnud, leidis ta uue võimaluse laenude refinantseerimiseks Hansapanga kaudu.

Detsembris 1997 kuulutas Tallinna linnakohus Krediidipanga avalduse alusel välja Erak-Puidutööstuse pankroti. Tänavu jaanuaris järgnes sellele ASi Erak ning märtsis Erak-Grupi ASi pankrot.

Veel oktoobris 1997 oli Krediidipank andnud Erak-Grupile täiendavat laenu 2,3 miljonit krooni, mis kohe läks edasi OÜ Stabiler arvele.

Erak-Grupi pankrotihaldur Kalle Mõtsnik ütles, et Erak-Grupi vastu esitatud nõuete kaitsmisel 1. juunil sai kinnitust kaks Krediidipanga nõuet -- 5 mln krooni antud laenu ja intresside katteks ning 3 mln krooni, mille pank oli üles ostnud offshore-firmalt Mountbatten Group Ltd.

Samas on Erak-Puidutööstus esitanud 6,5 miljoni kroonise nõude oma ühe omaniku ASi Erak vastu. Erak-Grupi vastu on omakorda esitanud 1,5 miljoni kroonise nõude tema põhiaktsionär Erak-Puidutööstus.

Erak-Puidutööstuse pankrotihaldur Kalev Mägi ütles, et ettevõtte vastu esitatud 35 mln kr ulatuses nõuetest on tänaseks kaitstud 6,7 mln.

Nüüd jääb üle oodata, millega lõpeb Krediidipanga alustatud kohtuvaidlus oma 19 miljoni kroonise nõude tunnustamiseks eesõigusnõudena.

Stabileril on aega Erak-Puidutööstuse hoonete ja seadmete eest tasumiseks järgmise aasta märtsini. Seni on kokkulepitud maksed ligi 5,5 mln krooni korralikult laekunud, kinnitas Kalev Mägi.

Ostutehingut garanteeris Krediidipank.

Hetkel kuum