30. juuli 1998 kell 22:00

Lühiuudised

Erastamisagentuuri nõukogu otsustas kolmapäeval erastada riigile kuuluvad Eesti Merelaevanduse riigile kuuluvad aktsiad 300 mln krooni eest ilma avaliku enampakkumiseta firma suuromanikule ESCO Holdingule.

Merelaevanduse riigile kuuluvad aktsiad ei lähe avalikult müüki, sest erastamise eelleping andis ESCO Holdingule määratud hinnaga ostueesõiguse, põhjendas nõukogu otsust majandusminister Jaak Leimann. Suuromanik saab ostueesõigust kasutada, kui ostab aktsiad välja täies ulatuses raha eest 1999. aasta 7. veebruariks.

ESKO Holding, kes omab praegu 70% Merelaevanduse aktsiatest, kuulub viiele omanikule: Norra laevakompanii Tschudi & Eitzen, aktsiaselts Ühisinvesteeringud, Balti Cresco Investeerimisgrupp ja Stanton Capital Corporation. ÄP

Eile toimunud Eesti Kindlustuse aktsionäride erakorralisel üldkoosolekul otsustati nimetada Eesti Kindlustuse uueks juhatuse esimeheks Mart Einpalu.

Üldkoosolek kinnitas uue nõukogu liikmeteks Hansa Investmentsi tegevdirektori Piret Raudsepa, Hansa Capitali juhatuse esimehe Mart Toominga, Hansapanga juhatuse esimehe Jüri Mõis,a Hansapanga grupi finantsdirektori Erkki Raasukese ja Hansapank Marketsi direktori Rain Lõhmuse. Nõukogu esimeheks valiti Jüri Mõis. Eesti Kindlustuse juhatuse ülejäänud liikmed selguvad nädala jooksul. ÄP

Tallinna börsil vahetas eile omanikku üle 400 000 Rakvere lihakombinaadi aktsiat ja tehingute 3,4 miljoni kroonine kogukäive oli Hansapanga ja Ühispanga järel kolmas.

Rakvere kombinaadi aktsiaga sooritatud 15 tehingu käigus tõusis hind üle viie protsendi kaheksa kroonini aktsia eest.

Hansapanga maakler Charlie Viikberg hindas suurt kauplemist Rakvere lihakombinaadi aktsia jaoks positiivseks, sest müügihuvi kõrvale on tekkinud ka klientide ostuhuvi.

Viikbergi sõnul ei põhjustanud aktiivset kauplemist ettevõtte esialgsete poolaasta majandustulemuste avaldamine, sest pigem olid need negatiivsed, jäädes alla kasumiplaanile. Rakvere kombinaat sai esimesel poolaastal 1,6 miljonit krooni kahjumit. Samal ajal suurenes kombinaadi käive eelmise aastaga võrreldes 31%, 385 miljoni kroonini.

Kliendid on aktsia suhtes ebakindlad, sest selgusetu on, mis saab väikeaktsionäridest peale seda, kui 80% ettevõttest müüakse lõplikult Soome suurimale lihatööstusele HK Ruoakatalo, lausus Viikberg.

«Turul on väga erinev arvamus sellest, kas aktsia väärtuseks kujuneb pärast seda Ruoakatalo makstud 16,65 krooni või muutub see olematuks, « lisas ta.

Kuna avalikkuse kätte jääb pärast tehingu toimumist vaid 20% aktsiatest, kuid väärtpaberibörsi reglemendi kohaselt peab see olema viis protsenti enam, on Viikbergi sõnul tõenäoline, et aktsia kaob börsilt ära. Ta lisas, et arenenud riikide seaduste järgi peaks Roakatalo tegema samaväärse pakkumuse ka teistele aktsionäridele. Eesti seadused seda aga ei nõua.

Soome ettevõtte juhid on varem öelnud, et nad on huvitatud, et Rakvere lihakombinaadi aktsia oleks ka edaspidi avalikult kaubeldav. ÄP

Hetkel kuum