• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Maakleri elu pole enam muinasjutt

  «Ma loodan, et lasteaialapsed ei unista enam liivakastis maakleriks saamisest,» iseloomustab olukorda maaklerite edetabelit juhtiv Märt Meerits Hansapangast.
  Kui tõusva turu tingimustes võidavad kõik ja maakleril jääb üle vaid telefonitoru tõsta, number valida ja tehing vahendada, siis langeval turul jääb vaid nendest oskustest väheseks. Tõelised tegijad tulevad välja kõikuval turul, kinnitab Cresco Väärtpaberite ASi maakler Tõnu Vanajuur.
  Turu kõikumised tekitavad rohkem pingeid ja stressi, toob Meerits välja töö negatiivsed jooned. Endised pole maaklerite töötasud ning kompensatsioonipaketid on kokku kuivanud. Eks seegi ole põhjuseks, miks maaklerite hulgas on toimunud põlvkonnavahetus.
  Tõnu Vanajuur, kes ametist loobumise mõtteid ei heieta, ei pea raha äramineku põhjuseks. Kes on hingega asja juures, teeb lihtsalt rohkem tööd ja suudab ka muutunud tingimustes teenida.
  Väärtpaberitega üle kolme aasta tegelenud Vanajuur ei arva, et teab väärtpaberitest kõike. «Meil kõigil on veel pikk tee käia. Niikaua, kui tööd teeme, areneme ja õpime turu käitumisega ühele lainele saama.»
  Alates 1994. aasta algusest on välja antud 108 väärtpaberispetsialisti litsentsi, millest kaks on tänaseks tühistatud. Tallinna väärtpaberibörsi liikmeid on 24, neist 23-l on õigus börsisüsteemi kaudu kaubelda. Turutegijaks olevas firmas peab olema vähemalt kaks litsentseeritud väärtpaberispetsialisti.
  Alates järgmisest aastast peab börsiliikmete aktsiakapitali suurus olema senise 400 000 krooni asemel olema miljon. Samuti kehtestatakse uued kapitali adekvaatsuse nõuded, mis börsi tegevdirektori kohusetäitja Rain Semperi sõnul on praegu väljatöötamisel.
  Maaklerite endi hinnangul on nii firmasid kui ka seal tegutsevaid maaklereid liiga palju. Oma korrektuurid teeb selles osas turg ise. Kui ikka käibed kokku kuivavad ja tööd pole, kaob osa väiksemaid firmasid ära või tuleb neil ühineda.
  Handelsbanken Aktorise maakleri Jelena Normaku sõnul võib praegu tegutsevatest firmadest alles jääda 10--15.
  HF Kapitali maakler Kaur Elviste lausub, et kindlasti jäävad ka väiksemad firmad, mis on moodustatud mingite finantsgrupeeringute poolt tagamaks nende huvide salastatust.
  Väärtpaberiinspektsiooni peadirektor Marek Mägi ütleb, et hinnalangus börsil on tööprobleeme teravdanud. Inspektsioonil endal on sellest kaudselt isegi kasu, sest kui varem riigitööle madalama palga tõttu ei kiputud, on praeguseks olukord muutunud ja järelevalveorganisse on tänavuste ülikoolilõpetajate seast värsket verd lisandumas.
  Tegevmaaklereid Mägi heal meelel inspektsioonis ei näe, sest turul juba tegutsenul on raske end sellest päriselt eemal hoida.
  Maaklerite edetabel on koostatud turuosaliste endi poolt. Börsi- süsteemi kaudu kauplejad nimetasid kolm nende arvates turu parimat maaklerit. Kriteeriumid, mille alusel tegijaid järjestada, sai igaüks vabalt valida.
  Nimetatutest sai esimene koht kolm, teine kaks ja kolmas ühe punkti. Võrdsete tulemuste korral asetus ettepoole rohkem kõrgemaid kohti saanu.
  Kui eelmisel aastal märgiti ära vaid 10 nime, siis seekord anti oma hääli kokku 17 väärtpaberispetsialistile. Õrnema soo esindajaid kümne parima hulka ei jõudnud, kuid märkimist leidis ICI Trusti maakler Ene Õunmaa, kellest on jäänud väga asjalik mulje. «Haruldane on näha tüdrukul sellist julgust ja agressiivsust,» kõlas üks tunnustav kommentaar.
  Lõpetanud Tallinna Gustav Adolfi gümnaasiumi ja Eesti kõrgema kommertskooli. Väärtpaberitega tegeleb alates 1996. aasta algusest. Eelmisel aastal koostatud edetabeli teiselt kohalt tõusis seekord esimeseks. Teda iseloomustatakse kui ühte kõige professionaalsemat turul tegutsejat kõigist kriteeriumitest lähtudes ehk siis kauplemiseetikas, suhtumises töösse ja teistesse maakleritesse. Kui suurpanga maaklerilt võiks eeldada teatud üleolekut, siis Märt Meeritsast ei ole seda kusagilt tunda. Tal on palju sidemeid ja informatsiooni, mistõttu kliendina usaldaksid paljud maaklerid oma raha tema hoolde. Eraldi toovad konkurendid välja tema rahulikkuse ja konkreetsuse. Ta teab alati, mida tahab, ja suudab seda saavutada.
  Lõpetanud Vinni-Pajusti gümnaasiumi ja õpib Eesti kõrgemas kommertskoolis, millega peaks jõuludeks edukalt ühele poole saama. Väärtpaberite alal tegev alates 1995. aasta kevadest. Tõnu juhtis eelmisel aastal Forekspanga peamaaklerina töötades edetabelit konkurentsitult ja ka seekord oli küsitletute hulgas väga vähe neid, kes ta nimetamata oleksid jätnud. Tõnu juures märgiti tema positiivset ellusuhtumist ja meeldivat sõbralikku suhtlemisstiili, mis paratamatult kandub üle ka teisele osapoolele. Tema naljad teevad ta teistest täiesti erinevaks. Samal ajal on ta professionaalne kaupleja ja eetiline. Kui on midagi lubanud, siis seda ka kindlasti teeb. Temaga saab kaubelda nii hinna kui koguste üle. Tõnu juurde võid alati oma murega pöörduda ja kindel olla, et lahendus ei jää leidmata. Oma osa mängib ka optimism. Vahel võib ka udu ajada, aga sedagi professionaalselt, nii et keegi ei pane pahaks.
  Lõpetanud Tallinna 13. keskkooli ja Tallinna tehnikaülikooli. Väärtpaberite alal töötab alates 1995. aasta suvest. Eelmise aasta kümnendalt kohalt seekord tõusnud esikolmikusse. Kuulub samuti vanema põlvkonna maaklerite hulka. Teda iseloomustab professionaalne suhtumine nii klientidesse, turgu kui ka teistesse turuosalistesse. Väga kogenud tegija, kes tunnetab intuitiivselt turu liikumisi. Aktiivne turul osaleja, alati viisakas ja korrektne, samuti meeldiv suhtleja.
  Teda hinnatakse kui rahulikku ja haritud tegijat, kes valdab suurel hulgal informatsiooni ja oskab seda edukalt kasutada. Hansapanga tegijaid teatakse-tuntakse tavaliselt rohkem nende aktiivsuse ja suurte mahtude pärast.
  Stööri hinnatakse tema töökogemuse pärast Ameerika börsil. Ainuke maakler, kes on saanud korraliku kogemuse suurbörsil ning teab ja tunneb seda, mida Eestis on võimatu õppida. Tõsine tüüp, kogenud, oskab ja teab peaaegu kõike börsindusest.
  Jõuline tüüp, kes teab, mida tahab, ja veab alati kõik tehingud välja, maksku mis maksab. Professionaalne ja aktiivne. Tuntum oli enne Hansapanka tulekut Hoiupangas töötades.
  Korrektne, kiire ja sõnapidaja. Temaga on alati meeldiv koostööd teha. Professionaal kõigi kriteeriumide järgi, mida ühele maaklerile saab esitada.
  Professionaalne, korrektne ja alati koostöövalmis. Temaga saab alati kaubelda nii hinna kui ka koguse üle.
  Aktiivne ja agressiivne, suudab end turul maksma panna. Hea kaupleja, kes suudab olla samal päeval ühes aktsias erinevatel pooltel, ostmas või müümas. Enamasti on see pool õige.
  Hea suhtleja, viisakas ja asjalik maakler. Suudab suhteliselt väikeste mahtudega turul mõndagi korda saata.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Repliik: et kalli elektri talumise valu meenuks ka soojal suvel
Aastaaegade vaheldumine annab ka Eesti avalikule arvamusele hooajalise iseloomu. Just praegu, kui elektri hind on laes, tuleks küsida, kas mõni korralik tänapäevane tuulepark on tõesti nii talumatu, et sellele tuleb pidevalt rahalist ja poliitilist lõivu maksta, kirjutab Äripäeva arvamustoimetuse juht Neeme Korv.
Aastaaegade vaheldumine annab ka Eesti avalikule arvamusele hooajalise iseloomu. Just praegu, kui elektri hind on laes, tuleks küsida, kas mõni korralik tänapäevane tuulepark on tõesti nii talumatu, et sellele tuleb pidevalt rahalist ja poliitilist lõivu maksta, kirjutab Äripäeva arvamustoimetuse juht Neeme Korv.
Börs: tehnoloogiasektor tõi turgudele suure tõusu
USA suurimad aktsiaindeksid lõpetasid tänase päeva tugeva tõusuga, sest mure koroonaviiruse omikronitüve pärast laabus. Eelkõige osteti tehnoloogiasektori aktsiaid, vahendab Reuters.
USA suurimad aktsiaindeksid lõpetasid tänase päeva tugeva tõusuga, sest mure koroonaviiruse omikronitüve pärast laabus. Eelkõige osteti tehnoloogiasektori aktsiaid, vahendab Reuters.
Euroopa aasta idufirmade seast tõusevad esile Wise ja Wolt
Euroopa idufirmad ja eeskätt tehnoloogiasektorist tõmbavad tänavu raha kokku rekordilised 107 miljardit eurot, mida on aasta varasemast ligikaudu kolm korda rohkem, vahendab CNBC.
Euroopa idufirmad ja eeskätt tehnoloogiasektorist tõmbavad tänavu raha kokku rekordilised 107 miljardit eurot, mida on aasta varasemast ligikaudu kolm korda rohkem, vahendab CNBC.
Omikron jõudis Lätti
Omikroni nimega uus koroonatüvi tuvastati pühapäeval Lätis, vahendab Läti ringhääling LSM.
Omikroni nimega uus koroonatüvi tuvastati pühapäeval Lätis, vahendab Läti ringhääling LSM.