Artikkel
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Maakleri elu pole enam muinasjutt

  «Ma loodan, et lasteaialapsed ei unista enam liivakastis maakleriks saamisest,» iseloomustab olukorda maaklerite edetabelit juhtiv Märt Meerits Hansapangast.
  Kui tõusva turu tingimustes võidavad kõik ja maakleril jääb üle vaid telefonitoru tõsta, number valida ja tehing vahendada, siis langeval turul jääb vaid nendest oskustest väheseks. Tõelised tegijad tulevad välja kõikuval turul, kinnitab Cresco Väärtpaberite ASi maakler Tõnu Vanajuur.
  Turu kõikumised tekitavad rohkem pingeid ja stressi, toob Meerits välja töö negatiivsed jooned. Endised pole maaklerite töötasud ning kompensatsioonipaketid on kokku kuivanud. Eks seegi ole põhjuseks, miks maaklerite hulgas on toimunud põlvkonnavahetus.
  Tõnu Vanajuur, kes ametist loobumise mõtteid ei heieta, ei pea raha äramineku põhjuseks. Kes on hingega asja juures, teeb lihtsalt rohkem tööd ja suudab ka muutunud tingimustes teenida.
  Väärtpaberitega üle kolme aasta tegelenud Vanajuur ei arva, et teab väärtpaberitest kõike. «Meil kõigil on veel pikk tee käia. Niikaua, kui tööd teeme, areneme ja õpime turu käitumisega ühele lainele saama.»
  Alates 1994. aasta algusest on välja antud 108 väärtpaberispetsialisti litsentsi, millest kaks on tänaseks tühistatud. Tallinna väärtpaberibörsi liikmeid on 24, neist 23-l on õigus börsisüsteemi kaudu kaubelda. Turutegijaks olevas firmas peab olema vähemalt kaks litsentseeritud väärtpaberispetsialisti.
  Alates järgmisest aastast peab börsiliikmete aktsiakapitali suurus olema senise 400 000 krooni asemel olema miljon. Samuti kehtestatakse uued kapitali adekvaatsuse nõuded, mis börsi tegevdirektori kohusetäitja Rain Semperi sõnul on praegu väljatöötamisel.
  Maaklerite endi hinnangul on nii firmasid kui ka seal tegutsevaid maaklereid liiga palju. Oma korrektuurid teeb selles osas turg ise. Kui ikka käibed kokku kuivavad ja tööd pole, kaob osa väiksemaid firmasid ära või tuleb neil ühineda.
  Handelsbanken Aktorise maakleri Jelena Normaku sõnul võib praegu tegutsevatest firmadest alles jääda 10--15.
  HF Kapitali maakler Kaur Elviste lausub, et kindlasti jäävad ka väiksemad firmad, mis on moodustatud mingite finantsgrupeeringute poolt tagamaks nende huvide salastatust.
  Väärtpaberiinspektsiooni peadirektor Marek Mägi ütleb, et hinnalangus börsil on tööprobleeme teravdanud. Inspektsioonil endal on sellest kaudselt isegi kasu, sest kui varem riigitööle madalama palga tõttu ei kiputud, on praeguseks olukord muutunud ja järelevalveorganisse on tänavuste ülikoolilõpetajate seast värsket verd lisandumas.
  Tegevmaaklereid Mägi heal meelel inspektsioonis ei näe, sest turul juba tegutsenul on raske end sellest päriselt eemal hoida.
  Maaklerite edetabel on koostatud turuosaliste endi poolt. Börsi- süsteemi kaudu kauplejad nimetasid kolm nende arvates turu parimat maaklerit. Kriteeriumid, mille alusel tegijaid järjestada, sai igaüks vabalt valida.
  Nimetatutest sai esimene koht kolm, teine kaks ja kolmas ühe punkti. Võrdsete tulemuste korral asetus ettepoole rohkem kõrgemaid kohti saanu.
  Kui eelmisel aastal märgiti ära vaid 10 nime, siis seekord anti oma hääli kokku 17 väärtpaberispetsialistile. Õrnema soo esindajaid kümne parima hulka ei jõudnud, kuid märkimist leidis ICI Trusti maakler Ene Õunmaa, kellest on jäänud väga asjalik mulje. «Haruldane on näha tüdrukul sellist julgust ja agressiivsust,» kõlas üks tunnustav kommentaar.
  Lõpetanud Tallinna Gustav Adolfi gümnaasiumi ja Eesti kõrgema kommertskooli. Väärtpaberitega tegeleb alates 1996. aasta algusest. Eelmisel aastal koostatud edetabeli teiselt kohalt tõusis seekord esimeseks. Teda iseloomustatakse kui ühte kõige professionaalsemat turul tegutsejat kõigist kriteeriumitest lähtudes ehk siis kauplemiseetikas, suhtumises töösse ja teistesse maakleritesse. Kui suurpanga maaklerilt võiks eeldada teatud üleolekut, siis Märt Meeritsast ei ole seda kusagilt tunda. Tal on palju sidemeid ja informatsiooni, mistõttu kliendina usaldaksid paljud maaklerid oma raha tema hoolde. Eraldi toovad konkurendid välja tema rahulikkuse ja konkreetsuse. Ta teab alati, mida tahab, ja suudab seda saavutada.
  Lõpetanud Vinni-Pajusti gümnaasiumi ja õpib Eesti kõrgemas kommertskoolis, millega peaks jõuludeks edukalt ühele poole saama. Väärtpaberite alal tegev alates 1995. aasta kevadest. Tõnu juhtis eelmisel aastal Forekspanga peamaaklerina töötades edetabelit konkurentsitult ja ka seekord oli küsitletute hulgas väga vähe neid, kes ta nimetamata oleksid jätnud. Tõnu juures märgiti tema positiivset ellusuhtumist ja meeldivat sõbralikku suhtlemisstiili, mis paratamatult kandub üle ka teisele osapoolele. Tema naljad teevad ta teistest täiesti erinevaks. Samal ajal on ta professionaalne kaupleja ja eetiline. Kui on midagi lubanud, siis seda ka kindlasti teeb. Temaga saab kaubelda nii hinna kui koguste üle. Tõnu juurde võid alati oma murega pöörduda ja kindel olla, et lahendus ei jää leidmata. Oma osa mängib ka optimism. Vahel võib ka udu ajada, aga sedagi professionaalselt, nii et keegi ei pane pahaks.
  Lõpetanud Tallinna 13. keskkooli ja Tallinna tehnikaülikooli. Väärtpaberite alal töötab alates 1995. aasta suvest. Eelmise aasta kümnendalt kohalt seekord tõusnud esikolmikusse. Kuulub samuti vanema põlvkonna maaklerite hulka. Teda iseloomustab professionaalne suhtumine nii klientidesse, turgu kui ka teistesse turuosalistesse. Väga kogenud tegija, kes tunnetab intuitiivselt turu liikumisi. Aktiivne turul osaleja, alati viisakas ja korrektne, samuti meeldiv suhtleja.
  Teda hinnatakse kui rahulikku ja haritud tegijat, kes valdab suurel hulgal informatsiooni ja oskab seda edukalt kasutada. Hansapanga tegijaid teatakse-tuntakse tavaliselt rohkem nende aktiivsuse ja suurte mahtude pärast.
  Stööri hinnatakse tema töökogemuse pärast Ameerika börsil. Ainuke maakler, kes on saanud korraliku kogemuse suurbörsil ning teab ja tunneb seda, mida Eestis on võimatu õppida. Tõsine tüüp, kogenud, oskab ja teab peaaegu kõike börsindusest.
  Jõuline tüüp, kes teab, mida tahab, ja veab alati kõik tehingud välja, maksku mis maksab. Professionaalne ja aktiivne. Tuntum oli enne Hansapanka tulekut Hoiupangas töötades.
  Korrektne, kiire ja sõnapidaja. Temaga on alati meeldiv koostööd teha. Professionaal kõigi kriteeriumide järgi, mida ühele maaklerile saab esitada.
  Professionaalne, korrektne ja alati koostöövalmis. Temaga saab alati kaubelda nii hinna kui ka koguse üle.
  Aktiivne ja agressiivne, suudab end turul maksma panna. Hea kaupleja, kes suudab olla samal päeval ühes aktsias erinevatel pooltel, ostmas või müümas. Enamasti on see pool õige.
  Hea suhtleja, viisakas ja asjalik maakler. Suudab suhteliselt väikeste mahtudega turul mõndagi korda saata.
 • Hetkel kuum
Peeter Tammistu: ja siis ma mõtlen – kuidas leida küsimused õigetele vastustele
Auto on vaid päästepaat üldises liikluskorraldamatuses, kirjutab Peeter Tammistu arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Auto on vaid päästepaat üldises liikluskorraldamatuses, kirjutab Peeter Tammistu arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Keskpank: euribori tipp peaks saabuma sügisel Ettevõtjatele tuleb kasum tänavu raskemalt
Kuigi euroala inflatsioonitempo aeglustub, jääb see kõrgemaks rahapoliitilises eesmärgis ettenähtust, mistõttu oodatakse rahaturgudel euribori tõusu, rääkis keskpanga prognoosimeeskonna juht Rasmus Kattai.
Kuigi euroala inflatsioonitempo aeglustub, jääb see kõrgemaks rahapoliitilises eesmärgis ettenähtust, mistõttu oodatakse rahaturgudel euribori tõusu, rääkis keskpanga prognoosimeeskonna juht Rasmus Kattai.
USA indeksid langesid, samal ajal kui võlakirjade tootlus ja kuld tõusid
Wall Streeti peamised indeksid sulgusid teisipäeval madalamal, samal ajal kui riigivõlakirjade tootlus ja kuld tõusid, kuna investorid muretsesid, et Föderaalreserv hoiab intressimäärad pikemalt kõrgemal.
Wall Streeti peamised indeksid sulgusid teisipäeval madalamal, samal ajal kui riigivõlakirjade tootlus ja kuld tõusid, kuna investorid muretsesid, et Föderaalreserv hoiab intressimäärad pikemalt kõrgemal.
Reaalajas börsiinfo
Palgatööl läbipõlenud viljandlane lõi ettevõtte: saan nüüd teha seda, mida naudin
Palgatööd tehes läbipõlenud muusik ja literaat Üllar Priks ehk Myrakas teeb Viljandis esimesi samme ettevõtjana.
Palgatööd tehes läbipõlenud muusik ja literaat Üllar Priks ehk Myrakas teeb Viljandis esimesi samme ettevõtjana.
Tööst ilma jääv Sutter: mõtteid on, aga enne septembrit ei tee ma midagi
Veel viimaseid päevi Eesti Energia juhi ametit pidav Hando Sutter ütles, et enne 1. septembrit tema end uute kohustustega ei seo.
Veel viimaseid päevi Eesti Energia juhi ametit pidav Hando Sutter ütles, et enne 1. septembrit tema end uute kohustustega ei seo.
Ukraina esifinantsist: mul on kaks halba kogemust, üks neist on Arricano
Investeerimisfondi Dragon Capital juht Tomáš Fiala ütleb intervjuus Äripäevale, et turuligipääs Euroopa Liidule on muutnud mõistlikuks toota Ukrainas sisuliselt kõike.
Investeerimisfondi Dragon Capital juht Tomáš Fiala ütleb intervjuus Äripäevale, et turuligipääs Euroopa Liidule on muutnud mõistlikuks toota Ukrainas sisuliselt kõike.
Raadiohommikus: rakettidest bumerangideni
Äripäeva raadio kolmapäevases hommikuprogrammis tuleb juttu teisipäeval ilmunud Politico artiklist, mis rääkis sellest, kuidas Euroopa diplomaate nörritab mõne riigi, aga ennekõike Eesti viis üritada Ukrainale antud relvaabi eest uute relvade väärtuses raha sisse kasseerida. Artikkel sai siinmail palju vastukaja ning kritiseeriti, et anonüümsete allikate jutt sisaldab mitut otsest valeväidet.
Äripäeva raadio kolmapäevases hommikuprogrammis tuleb juttu teisipäeval ilmunud Politico artiklist, mis rääkis sellest, kuidas Euroopa diplomaate nörritab mõne riigi, aga ennekõike Eesti viis üritada Ukrainale antud relvaabi eest uute relvade väärtuses raha sisse kasseerida. Artikkel sai siinmail palju vastukaja ning kritiseeriti, et anonüümsete allikate jutt sisaldab mitut otsest valeväidet.
Uus sanktsioonipakett läks käiku: mõned vedajad juba vähendavad autoparki
27. märtsil jõustusid järjekordsed sanktsioonid Venemaa vastu. Seekordsed keelud on väga laiaulatuslikud ning puudutavad paljusid Venemaale kaupu toimetavaid Eesti vedajaid.
27. märtsil jõustusid järjekordsed sanktsioonid Venemaa vastu. Seekordsed keelud on väga laiaulatuslikud ning puudutavad paljusid Venemaale kaupu toimetavaid Eesti vedajaid.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.