Serverite hinnad muutuvad kiiresti

12. august 1998, 00:00

Tänase serveri-tabeli juurde räägiks oma hiljutistest kogemustest serveri ostmisel. Nimelt sai kevadel selgeks vajadus osta juurde server kuni kaks. Minu kindel veendumus oli, et ma ostan kas Compaqi, Delli, HP või IBMi, sest iseehitatud serveriga (loe: lihtsalt suures kastis arvuti) ei tahaks enam maadelda.

Minu kogemuse kohaselt on arvutil kaks asja, mis võivad pahaks minna -- kõvakettad ja ventilaatorid, kusjuures mõlema puhul oleks hea, kui saaks probleemidest teada veidi enne, kui asi tõsiseks läheb. Kuivõrd ventilaatori töö kohta reeglina keegi midagi vastata ei oska, siis hakkasin müüjatele esitama küsimusi kõvaketaste kohta. Nimelt kipuvad firmanimega serveri kettad olema suhteliselt kallid ja selle juurde käib legend, mille kohaselt vaid nii võib kindel olla, et kõik ikka korralikult käib ja vigadest enne nende juhtumist teada antakse.

Lõpuni jäi endale kindlaks vaid Abobase Systems, kes suutis mind veenda, et HP serverisse käigu ikkagi originaalkettad. Kõik ülejäänud, kellelt küsisin, arvasid, et ega seal ikka mingit olulist vahet ei saa olla. Kui, siis vahest vaid see, et nemad ei jookse kohe appi, kui midagi nihu läheb.

Kuivõrd mul on niikuinii plaanis panna kõvakettaid väikese liiaga RAIDi, mis tõlkes tähendab «veakindlat odavate ketaste massiivi» (Redundant Array of Inexpencive Disks) ja ma tõesti armastan seda sõna «odav» seal lühendis, siis mulle tundub, et sedapuhku ei õnnestunud küll kellelgi mulle kallimaid kettaid maha müüa.

Kuigi ma ei taha ennast kuidagi kooneriks pidada, on ka teine pool ostukogemustest seotud hinnaga. Kontoriarvutit ostes nagu ei märkagi, kuidas hinnad aja jooksul muutuvad, serveri puhul on teisiti. See, kas sulle antakse nii- või naapalju soodust, pole midagi võrreldes selle hävinguga, mis saab osaks, kui müügimees teeb hinna kaks nädalat vana hinnakirja alusel.

Õnneks annab näiteks Delli puhul veebist järgi uurida, mis on hetkeseis, ja nii võibki mingil momendil jääda mulje, et dollari kurss oleks justnagu 27 kanti tõusnud.

Kui veebist ei leia, siis maksab võtta kohapealt paarilt suurelt sama marki müüvalt firmalt hinnakirjad ja neid veidi võrrelda. Loomulikult ei kuku hinnad päris iga nädal, aga minul õnnestus küll kõvasti kokku hoida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing