24. august 1998 kell 22:00

Orenburgnefti kohtuvõit

Tallinnas Bekkeri sadama haldusfirmana tegutsenud ASi Balti Baas enamusaktsionäri Hoisti Kraana ainuomanik Raigo Pert sõlmis 1996. aasta oktoobris lepingu Orenburgneftiga, kes finantseeris kahe miljoni USA dollariga eeltöid tulevase naftaterminaali rajamiseks sadamasse.

Samal päeval sõlmisid Pert ja Orenburgneft ka pandilepingu, mille kohaselt panditi kõik Hoisti Kraana aktsiad finantseeringu katteks Vene naftafirmale.

Samal ajal ka Hoisti Kraana juhatajana töötanud Raigo Perdil lasus kohustus teha pandi kohta märge aktsiaraamatusse. Perdi esindaja vandeadvokaat Andres Hallmägi väitis, et kuna Orenburgneft ei hakanud kande tegemisest keeldumist kohtulikult vaidlustama, olevat Vene firma justkui loobunud pandipidaja õigustest.

Tallinna linnakohus asus seisukohale, et kuna tegemist on nimeliste aktsiatega, siis pidi Hoisti Kraana aktsiaraamat kajastama õigesti tegelikku olukorda, sealhulgas pandilepingu sõlmimist ja aktsiate üleandmist asjaõigusseaduse mõttes.

Kohtuotsuse kohaselt on Pert kohustatud tegema kande Orenburgnefti kui pandipidaja kohta aktsiaraamatusse tagantjärele.

Kohtuotsuse jõustumiseni on kohus peatanud menetluse Raigo Perdi esitatud hagiavalduses, milles taotletakse Hoisti Kraana aktsiate müügi tunnistamist ebaseaduslikuks. Orenburgneft korraldas pandipidajana eelmisel aastal Hoisti Kraana aktsiate avaliku enampakkumise, kus oli ainult üks osaline, Orenburgneft ise.

Orenburgneft müüs aktsiad hiljem edasi ASile Diopsiid.

Bekkeri sadama haldusfirma Balti Baas pankrot kuulutati välja tänavu kevadel. Pankrotiseisus on ka Hoisti Kraana, mille pankroti väljakuulutamine on seni veninud segaste omandisuhete tõttu.

Hoisti Kraana pankrot tuleb kohtus arutusele taas 9. septembril.

Hetkel kuum