14. september 1998 kell 22:00

Eesti Põlevkivi kahtlustab lepingu rikkumist

Eesti Põlevkivi finantsdirektor Vello Tohver ütles, et kui esialgu tellis Eesti Energia oktoobriks põlevkivi 980 000 tonni, siis nüüd on oktoobri tellimuseks jäänud 730 000 tonni. Veel möödunud aasta oktoobris tellis Eesti Energia 989 000 tonni põlevkivi.

«Tellimuse vähenemist on väga raske seletada meie kiire majanduskasvu tingimustes,» sõnas Tohver.

Umbes aasta tagasi sõlmitud lepingu kohaselt toodab Eesti Energia Venemaa põlevkivi eest Venemaale elektrienergiat.

Tohveri teatel on septembris esimese 13 päevaga Venemaalt sisse toodud 60 000 tonni põlevkivi. Kui sellise tempoga jätkatakse, tähendab see aastas 1, 68 miljonit tonni ehk umbes sama palju, kui toodab aastas Eesti suurim kaevandus Estonia. «Kogused on imelikult suured,» sõnas Tohver.

Eesti Põlevkivi juhtkond kahtlustab, et Vene pool maksab ka elektri tootmise eest põlevkiviga ja seda kasutab Eesti Energia kohalikule turule elektri tootmiseks.

Selline tegevus on Tohveri sõnul lepingu rikkumine. Eesti Põlevkivi soovib põlevkivi vähese tarbimise tõttu ühe umbes 500 töötajaga kaevanduse sulgeda, lisas Tohver.

ASi Eesti Energia arendusdirektor Ilmar Jõgi ütles, et selle Venemaaga sõlmitud bartertehingu sisu ongi selles, et Venemaale müüdava elektri eest tasutakse põlevkiviga. Sellist varianti, et Eestisse elektrit Venemaa põlevkiviga toodetakse, ei ole Jõgi sõnul kindlasti olnud.

Energiaturuinspektsioon lubas Eesti Põlevkivil hinda tõsta oktoobris, Eesti Energial järgmise aasta alguses. «Me kiusasime Viilupit, et kui tema paneb põlevkivile uue hinna, mis on juba kõrgem kui Venemaa põlevkivil, siis võib-olla võtame sealt,» rääkis Jõgi. «Kuna praegu on Venemaa põlevkivi kallim kui Eestis, ei ole ka mingit kiusatust sealt seda võtta.»

Hetkel kuum