Lühiuudised

17. september 1998, 00:00

Eesti Pank lükkab edasi panganduse usaldusnormatiivide koondnäitajate avaldamise, sest Hansapangal on pärast Hoiupangaga liitumist probleeme vormikohaste aruannete esitamisega.

Kahjuks pole augusti kapitali adekvaatsuse ja tähtaegade järgse kumulatiivse positsiooni näitajaid kuu 13. pangapäeval ehk 17. septembril väljastada võimalik, teatas keskpank.

Viivituse tingivad Hansa- ja Hoiupanga liitumise järgsed jätkuvad probleemid uute vormide kohaste aruannete esitamisel.

Hansapank on kinnitanud, et vormikohased aruanded augusti kapitali adekvaatsuse ja likviidsusnäitajate kohta laekuvad neljapäeval, juuli likviidsusaruanded aga reedeks.

Eesti Pank avaldab augusti usaldatavusnormatiivide koondnäitajad ning juulikuu täpsustatud likviidsusnäitajad esimesel võimalusel, teatas keskpanga infoosakond.

1. juulil jõustus rida muudatusi Eesti pankade usaldatavusnormatiivide arvestamisel.

Muuhulgas asendus Eesti Panga regulaarselt väljastatavas pangandusstatistikas senine kommertspankade kaalutud keskmise likviidsuse tabel andmetega krediidiasutuste varade ja kohustuste järelejäänud tähtaegade kumulatiivse positsiooni kohta.

Graafiku järgi avalikustab Eesti Pank koondandmed panganduse usaldatavusnäitajate kohta iga kuu 13. pangapäeval. BNS

ASi Rakvere Lihakombinaat aktsia kaotas eile börsil oma väärtusest viiendiku, kukkudes 4,7 kroonini. Maaklerid leiavad, et ettevõtte väikeaktsionärid loobuvad aktsiatest.

«Aktsionärid ei näe enam kusagilt tulemas positiivset informatsiooni ja likvideerivad oma positsioone,» kommenteeris Hansapanga maakler Lauri Lind. «Pärast ettevõtte minekut soomlaste kätte ja kaubeldava osa vähenemist on neil ilmselt usk aktsiasse kadunud.»

Lind lisas, et aktsiate müügisurve võis põhjustada ka Rakvere lihakombinaadi avaldus Ukraina ekspordi katkemise kohta.

Ühispanga maakler Priit Järviste ütles, et vähemlikviidsete aktsiate langus jätkub börsil ka lähiajal. «Keegi ei võta praegu pikaajalisi positsioone ja Rakvere aktsia vastu pole viimastel nädalatel mingit ostuhuvi,» sõnas Järviste.

Rakvere lihakombinaadi aktsiatega tehti eile 5 tehingut väärtuses 103 000 kr. Aktsia hind langes päevaga 6 kroonilt 4,7 kroonile. ÄP

Venemaa vabastas imporditavad toidukaubad augusti keskel kehtestatud täiendavast tollimaksust, teatas Interfaxile Vene tolliallikas.

Endise peaministri Sergei Kirijenko valitsus kehtestas täiendava kolmeprotsendilise tollimaksu 15. augustil, et suurendada eelarvetulusid. Esialgu vabastas Venemaa täiendavast tollimaksust vaid toidukauabad, teistele kaupadele jäi kehtima augustis tõstetud tollitariif. BNS

Tallinna volikogus tuleb neljapäeval esimesele lugemisele 45 miljoni krooni suurune lisaeelarve, mis läheb peamiselt sotsiaalvaldkonna kulude katteks.

Lisaeelarvest moodustab umbes 20 miljonit põhieelarve, millest suur osa läheb pedagoogiliste töötajate palgatõusuks.

Kuna üldhariduskoolide õpetajad saavad palka riigieelarvest, maksab linn neile pedagoogidele, kes töötavad lasteaedades, huvikeskustes ja treeneritena. Lisaeelarve eelnõu kohaselt tõuseksid nende palgad septembrist 13 protsendi võrra. Lisaeelarves on selleks ette nähtud 6,9 miljonit krooni, millele lisandub 1,5 miljonit haridusametile.

Ülejäänu on kapitalieelarve, mille vahendid lähevad eri investeeringute katteks. Kapitalieelarvest läheb märkimisväärne osa Tallinna Gustav Adolfi gümnaasiumi (GAG) remondi lõpetamiseks -- 8,2 miljonit krooni.

Lisavahendeid saavad eelnõu järgi ka mitmed teised Tallinna koolid.

Tallinna tänavuse eelarve maht on kapitalieelarve ja suunatud jäägiga kokku 1,93 miljardit krooni, koos fondide eelarvetega on linnaeelarve maht 2,3 miljardit krooni. BNS

Valitsus pole jõudnud selgusele, mil viisil erastada seni riigile kuuluvad kaks kolmandikku Moe piiritusetehase aktsiatest.

Majandusminister Jaak Leimann ütles, et oluline pole niivõrd erastamise viis, milles valitsus pole seni kokkuleppele jõudnud, vaid partneri leidmine, kes kindlustaks kasumliku tootmise ja ekspordi jätkamise.

Seni on Leimanni sõnul vaieldav, kas müüa Moe riigile kuuluvad aktsiad avalikul enampakkumisel EVP-de eest või eelläbirääkimistega pakkumisel. Kuna Moe piiritusetehas on selle aasta erastamisprogrammis, peab ettevõtte erastama veel sel aastal. BNS

Põlevkivikeemiatehas AS Kiviter otsib välispartnerite toel eri tootmisüksustele strateegilisi partnereid, et suurendada Kiviteri toodangu rentaablust ja konkurentsivõimet.

Reedel Kiviteri külastanud Itaalia ärimees Ernesto Preatoni lubas Kiviterile koostöövõimalusi tema osalusega Egiptuse firmaga, mis toodab melamiini, ütles Kiviteri tootmis- ja arendusdirektor Jaan Uustalu. Melamiin on Kiviteri toodeteva melamiinvaigu tooraine.

Peale melamiinvaigu tootmisele potentsiaalse investori leidmise tahab Kiviter Preatoni abil leida strateegilised partnerid ka teistele tootmisüksustele, ütles Kiviteri juhataja Priit Piilmann.

Kiviteri erastas eelmise aasta lõpul 120 miljoni krooni eest AS Eriõli.

Nüüdseks on Eriõli kõrval 13 protsendi Kiviteri aktsiate omanik Ühispank, mis andis erastamisel 350 miljoni kroonisele kolme aasta investeeringusummale garantii. BNS

Balti riigid tahavad sõlmida kolmepoolse strateegiliste kaupade ja tehnoloogia impordi-, ekspordi- ja transiidikontrolli kokkuleppe, ütles Läti arenguagentuuri ametnik Girts Krumins.

Kruminsi sõnul kirjutavad pooled kokkuleppele alla 2. oktoobril Vilniuses.

Kokkuleppe järgi loobuvad kolm riiki vastastikusest strateegiliste kaupade kontrollimisest, kusjuures Läti ja Leedu litsentsid kehtivad ka Eestis ja vastupidi.

Strateegilised kaubad on toksilised ja keemilised ained, relvad, laskemoon, tehnoloogiad, materjalid ja seadmed, mida saab kasutada nii tsiviil- kui sõjaliseks otstarbeks.

Strateegiliste kaupade nimekirjas on umbes 200 kaubaartiklit.

Kokkuleppe ei hõlma relvastust. BNS

Majandusministeerium valmistab novembriks ette Eesti Energia ja Eesti Põlevkivi erastamiskavade muudatused, lähtudes NRG Energy äriplaani analüüsinud komisjoni ettepanekust liita energiasektori firmad ühte kontserni.

Kui valitsus NRG Energy äriplaani analüüsinud komisjoni ettepanekud ületuleval nädalal heaks kiidab, asub ministeerium kohe erastamiskavasid muutma, ütles majandusminister Jaak Leimann. BNS

Baltimaade juhtiv arvutitootja Microlink avab koostöös Läti arvutifirma Fortechiga 24. septembril Riias uue arvutitehase.

Microlinki juhatuse esimees Allan Martinson ütles, et Microlink investeeris uue tehase käivitamisse 5 miljonit krooni. Teise poole investeeris 10 miljonit krooni maksva tehase rajamisse Läti koostööpartner Fortech. Martinsoni sõnul sisaldab investeering endas nii kapitali, tehnoloogiat kui põhivahendeid.

Uue tehase haldamiseks loodud Microlink Datori SIAst kuuluvad võrdsed osalused Microlingile ja Fortechile. Microlink ning Fortech kirjutasid ühisfirma asutamise kokkuleppele alla tänavu veebruaris.

«Microlink Datori asutamine on osa Microlinki pikaajalisest programmist, saamaks kogu Baltikumis töötavaks ettevõtteks,» ütles Martinson.

Uus tehas hakkab tootma Microlinki ja Fortechi kaubamärgiga arvuteid. Martinsoni sõnul on tehase esimeste kuude garanteeritud müük 500 arvutit kuus. BNS

AS Viru Rand otsib Kõrkvere kalatööstusele ostjat, kes jätkaks pooltoodete tootmist ning kindlustaks tööga kombinaadi 41 töötajat.

Viru Ranna infojuht Lilian Niitsoo ütles, et firma soovib Kõrkvere kalatööstust müüa, sest Viru Ranna ja Läätsa ühinemisel on ettevõtte osakaal Saaremaal oluliselt suurenenud.

Niitsoo sõnul pole müügiplaanid seotud Vene finantskriisiga.«Viru Rand peab majanduslikult otstarbekamaks Kõrkvere tsehhi majandamist eraldiseisva tootmisüksusena,» rääkis Niitsoo. «Ka on Viru Rand Kõrkvere kalatööstuselt nõus edaspidi pooltooteid ostma.»

Enne 3. septembril alanud kollektiivpuhkust tootis Kõrkvere kalatsehh põhiliselt vürtsikilu. BNS

Äripäev valis eelmise aasta majandustulemuste põhjal edukaimaks arvutifirmaks andmesideteenuseid pakkuva Data Telecom ASi, kes on rahvusvahelise andmesidevõrgu EUnet ametlik esindaja Eestis.

Edukaima arvutifirma valimise kriteeriumiteks olid 130 firma käive, kasum, rentaablus ja nende näitajate kasv võrreldes 1996. aasta tulemustega.

Võitja 1997. aasta käive oli 12,8 miljonit krooni, kasum 1,33 miljonit krooni ja rentaablus 10,4 protsenti. BNS

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing