27. september 1998 kell 22:00

Ehitajad ootavad Lätis ja Leedus ehitusbuumi

Lätis ja Leedus algab järgmisel aastal suurte hotellide ja büroohoonete ehitamise buum, sest lõunanaabrite majanduslik areng jõuab Eestis viie aasta eest alanud ehitusbuumi aegse tasemeni, kinnitavad ehitusettevõtete juhid.

Merko Ehitus suurendab järgmisel aastal oma Leedu ja Läti käibe kahekordseks -- 60 miljoni kroonini. Merko Ehitus suudab pikaajalise kogemusega turuvõitluses kohalikest ehitajatest edukam olla, ütles ettevõtte peadirektor Tõnu Toomik.

Merko Ehitus asutas Lätis tütarfirma Merks ja Leedus Gustaf Vilnius, kes ehitavad büroo ja kaubanduspindu. Toomik peab Leedut tema suuruse tõttu Baltimaade perspektiivikaimaks ehitusturuks.

Tartu ehitusfirma Rand & Tuulbergi tütarfirma Kembari ehitab Riias tänavu juba kolmandat monoliitbetoonobjekti. Kembari juhataja Eero Hammer ütles, et lätlastel pole seni monoliitkonstruktsioonide ehitamise ning muude tänapäevaste tehnoloogiate kasutamise kogemust, mis seab Eesti ettevõtted eelisolukorda.

Kembari ehitas kevadel Daugava jõe suudmesse laevade vaatlusplatvormi ning praegu on käsil kahe monoliitbetoonist autoparkla ehitamine Riia kesklinnas.

Kembari ehitab tänavu Lätis alltöövõtjana ligi 5 miljoni krooni eest. Eestlased rendivad valuvorme, liikuvkraanasid ning töötavad objekti meistrite ning esitöölistena. «Riias on vaid kaks liikuvkraanat, samal ajal kui Tallinnas liigub neid paarkümmend,» kirjeldas Hammer olukorda Lätis.

Kembari tööde maht Lätis Hammeri sõnul järgmisel aastal kolmekordistub.

Rand & Tuulberg juhatuse esimees Raivo Rand ennustas Läti ehitusturule eriti suurt tõusu, sest lääne ärimehed peavad Riiat Baltimaade pealinnaks, kuhu rajatakse firmade esindusi.

ASi Viljandi Aken ja Uks peadirektori Olavi Liivandi oli Vene kriisi tõttu Läti ja Leedu ehitusturu kasvu ennustades ettevaatlikum. «Ehitusturg kasvab kindlasti kiiremini kui Eestis, kuid tõenäoliselt mitte plahvatuslikult,» ütles Liivandi.

Viljandi uksetehase tütarfirma Läti Vauksa müüb praegu aastas 0,5 miljoni krooni eest siseuksi ja plastaknaid. Leedus asutatud samanimeline tütarfirma müüb puit- ja alumiiniumaknaid ning siseuksi 1,5 miljoni krooni eest aastas.

Hetkel kuum