Saksa sotsid toetasid dollarit

29. september 1998, 00:00

Sotsiaaldemokraatide, eesotsas Gerhard Schröderiga, üllatavalt suur võit pühapäeval toimunud Saksamaa parlamendivalimistel andis dollari kursile kerge toetuse. Sotside võit iseenesest ei olnudki nii suur ootamatus, kuid iga uus asi toob endaga kaasa teatud ebamäärasuse ja finantsturgude reaktsioonid on sellistel puhkudel ülemäära emotsionaalsed. Valuutakurssidele liikumisele on nüüd oluline, kui kaua võtab Schröderil aega uue valitsuse kokkupanemine. Kui see venib liiga pikale, võib Saksa marga kurss veelgi langeda.

Oldi ka veidi mures, missuguseks kujuneb koalitsioonivalitsus. Kuigi pole välistatud sotside koalitsioon isegi kristlike demokraatidega, on tõenäolisem valitsusliit rohelistega. Viimane võib tähendada senisest lõdvemat fiskaalpoliitikat. Valdav osa analüütikutest ei aga ei usu, et uus valitsus (ükskõik, milline ta ka ei oleks) olulisi majanduspoliitilisi muudatusi teeb. Seda arvamust kinnitab ka Schröderi eilne avaldus, kus ta toetab tugevat eurot. Viimase käekäik sõltub tugevasti Saksamaast.

Samas olid valuutaturud peaaegu väljasurnud, sest keegi ei riskinud enne tänatoimuvat USA Föderaalreservi vabaturukomitee istungit uusi positsioone sisse võtta. Üldise arvamuse kohaselt alandab Fed lühiajaliste laenude intressi seniselt 5,5 protsendilt 25 protsendipunkti võrra 5,25ni. Valuutaturud oleksid sellega rahul, Wall Streetil ollakse aga alla 50punktise intresside langetamise korral ilmselt pettunud.

Eile õhtul oli dollari kurss, mis liikus 1,5pennises vahemikus, 1,678 DEMi (13,424 krooni).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing