29. september 1998 kell 22:00

Kiire lõppmäng

Eile jõudis Hansapangas enamusosa-lust omav Swedbank kokkuleppele oma konkurendi Skandinaviska Enskilda Bankeniga (SEB), et Swedbank ostab ära SEBi 18,6% suuruse osaluse Hanspangas. Pärast seda tehingut suureneb Swedbanki osalus Balti regiooni juhtivas finantsasutuses 48,6 protsendini ja kui Swedbank on sunnitud välja ostma ka Hansapanga kavandatava emissiooni, siis 59 protsendini.

Äripäeva hinnangul on Hansapanga ülevõtmine Swedbanki poolt Eesti majanduse arengule positiivne.

See, kas Swedbank muudab Hansapanga oma filiaaliks või müüb osa enda valduses olevaid aktsiaid edasi kellelegi kolmandale, ei olegi enam nii tähtis.

Eesti majanduse jaoks on oluline, et Rootsi panga aktiivne investeerimistegevus toetab ka teiste välisinvestorite usaldust Eesti vastu ning võib endaga kaasa tuua otseinvesteeringute mahu järsu kasvu.

Eeskätt peaks huvi Eesti vastu suurenema Rootsi ja teistes Põhjamaade ettevõtjates.

Rootsi majandusel läheb praegu hästi, seda näitas ka kahe nende panga omavaheline vägikaikavedu Hansapanga pärast.

Pankadega sarnases olukorras on ka teiste majandusharude esindajad -- teenitud raha on vaja kuhugi edasi investeerida ja see sunnib ettevõtjaid tegevuspiirkonda laiendama.

Ainsaks miinuseks kogu tehingu juures võib pidada seda, et Eesti soost ettevõtjate osatähtsus oma riigi majandusasjade üle otsustamisel väheneb.

Kui vaadata aga viimaseid arenguid, nimelt kuidas Venemaa turu ärakukkumine sundis liiderpanku ja nende Eesti firmadest suurkliente minema, müts näpus, valitsuse ukse taha, et riik doteeriks nende äri sadade miljonite kroonidega, siis ei olegi Eesti soost omanikelt ettevõtete ülevõtmine väga halb tendents.

Selge on ka see, et suurem osa oma äridest välismaalaste kasuks loobunud ettevõtjatest ei jää käed rüpes istuma, vaid nad käivitavad mõne uue projekti.

Hansapanga ülevõtmisega on Swedbank Venemaa kriisi mõju Eestile hästi maandanud. Kui osa välisinvestoreid on idanaabri juures toimunu tõttu Eestist põgenenud, siis Swedbanki investeering Hansapanka ei ole lasknud sellel välja paista.

Tugeva strateegilise partneri tekkimine Hansapanga omanikele aitab pangal senisest paremini elada üle majanduskriise ning see peaks omakorda suurendama Hansapanga usaldusväärsust välispartnerite, klientide ja väikeaktsionäride silmis.

Hansapanga aktsia hind võib väärtpaberibörsil eilse Swedbanki ja SEBi kokkuleppe tõttu veelgi langeda ning tõenäoliselt ei ole ka lähikuudel mingit hinnatõusu oodata. See ei tähenda aga, et väikeaktsionärid peaksid ummisjalu tõttama Hansapanga aktsiaid müüma.

Swedbanki eesmärk on kindlasti tõsta Hansapanga väärtust ja see tähendab, et pikemas perspektiivis peaks tõusma ka Hansapanga aktsia väärtus.

Hetkel kuum