11. oktoober 1998 kell 22:00

Ostja võib leida ka kallile eluasemele

Kinnisvaraturu üldise madalseisu juures hakkab silma, et vähesed tehingud jagunevad suhteliselt ühtlaselt igasuguse hinnatasemega eluasemete vahel.

Raskused laenu saamisel ei tähenda seda, et proportsionaalselt oleks suurenenud näiteks tüüpkorteri ostjate arv Lasnamäel ja vähenenud uue eramu soovijate hulk Pirital. Soovijaid jagub ka ülikallitele uuseramutele, nii leidsid ostja 30 Tallinna Randvere tee algusesse ehitatavat eramut. TTP Ehitus rajab seal hooneid, mille hind algab neljast miljonist kroonist.

Reeglina muretsetakse uus elamispind astmete kaupa, näiteks 2toalisest korterist 3toalisesse või lukskorterist eramusse. Eramu ostja peab seega tavaliselt oma eelmise eluaseme hinnale lisama ainult 20--30 protsenti, ülejäänud raha tuleb senise elukoha müügist. Hoolimata sellest, et laenu saada on keeruline, kasutab puudujääva raha saamiseks finantsasutuse tuge valdav osa (isegi kuni 90 protsenti) uuselamu ostjatest. Vastavalt võimalustele kasutatakse kas liisingut või laenu.

Kallite elamute müügil (eriti, kui on tegemist ülepakkumisega) on üks tähtsamaid asjaolusid paindlik suhtumine klienti.

Maja võib osta võtmed-kätte-põhimõttel, projektide juures saavad ostjad soovi korral palju kaasa rääkida. Näiteks Arco Invest võimaldab eelmisel nädalal esitletud Veskimöldre uuselamurajoonis osta kas või ainult ilma hooneta kinnistu.

Kui Tallinna kesklinnas moodustavad renoveeritud korterite ostjatest märkimisväärse osa välismaalased, siis eramute vastu neil seni huvi puudub.

Mõnigi uusrajoon on küllaltki suur ning esimestel soovijatel on palju valikuvõimalusi. Valides mõne äärmise krundi, võib juhtuda, et projekti ebaedu korral tuleb uusi naabreid aastaid oodata, kuid see võib osale eramuomanikest olla isegi soovitav asjade käik -- säilib suurem privaatsus.

Hetkel kuum