13. oktoober 1998 kell 22:00

Jaapani õrn lootus

Kogu paketi suurus on 43 triljonit jeeni (361 miljardit dollarit) ning selle eesmärk on tugevdada elujõulisi, kuid majanduskriisi tõttu raskustesse sattunud panku.

Riigi raha kasutamine pankade väljaaitamiseks sai võimalikuks tänu valitseva liberaaldemokraatliku partei ja kahe väiksema opositsioonipartei kokkuleppele, mis tagas kavale parlamendi ülemkojas piisava toetuse.

Kokku on Jaapan 1990. aastate alguse majanduskriisist raskustesse sattunud pangandussektorile eraldanud 60 triljonit jeeni (508 miljardit dollarit), mis vastab Austraalia majanduse kogutoodangule.

Kuigi analüütikud on plaani üksmeelselt tervitanud, säilivad nagu varemgi kahtlused kava elluviimise ümber. Alles see näitab, kas Jaapan on murrangu lävel või mitte.

Pankade võlaprobleemi lahendamist on nimetatud kui peamist tegurit, mis takistab Jaapani ning ülejäänud Aasia riikide majanduskasvu taastumist.

Jaapani tähtsaim opositsioonipartei -- demokraatlik partei -- on jätkuvalt plaani vastu, sest see ei nõua riigi abi taotlevatelt pankadelt piisavalt üksikasju pankade majandustegevuse kohta.

Jaapani rahandusminister Kiichi Miyazawa ütles eile, et 18 triljonit jeeni eraldatakse pankade ajutiseks natsionaliseerimiseks ja laenukahjude katteks.

25 triljonit jeeni on kavandatud rahasüstideks nõrkadesse pankadesse valitsuse aktsia- või võlakirjaostude teel ja eraldi 17 triljonit jeeni on eraldatud klientide hoiuste tagamiseks.

Eile kiitis kava heaks ka parlamendi alamkoda, lõpliku kinnituse peaks dokument saama reedel parlamendi ülemkoja istungil.

Pangakriisi võimaliku lahenemise uudised viisid Nikkei indeksi esmaspäeval enam kui 5% tõusule, mille eilne kasumivõtmine ning arusaamine, et Jaapani majandusprobleemid hoobilt ei lahene, taas languseks pöörasid.

Uudise peale tugevnes algul ka jeen, mis eile uuesti nõrgenes.

Pankadele oleks jeeni tugevnemine kasuks -- välismaine laenuportfell kahaneb ning kapitali adekvaatsuse nõuet on kergem täita.

Ekspordiettevõtetel oleks ühelt poolt raskem, sest kasumid kannatavad, teisalt peaks panganduskriisi lahenemine parandama ettevõtete laenuväljavaateid.

Rahapuuduses pangad on viimasel ajal laenutegevust piiranud, mis on kaasa toonud rekordilise hulga pankrotte ning investeeringute vähenemise.REUTERS-DI-FT-ÄP

Hetkel kuum