14. oktoober 1998 kell 22:00

Maavanem Kornet tagas ülisoodsa laenu

Sooduslaenu väljastas Tallinna Pank ühinemisperioodil Ühispangaga. Laenuntress oli 12,2% ning 5,5 mln krooni suuruse laenu tagatiseks ainult 700 000 kroonile hinnatud internaadihoone.

Muraste lastekodu vara müüki korraldanud Prisma Kinnisvara ASi juhataja ning elamuühistu Muraste Maja praegune juhatuse esimees Annes Kabel tunnistas, et laenu saamiseks oli kasulik elamuühistu liikmeteks kaasata nimekaid riigitegelasi. Kuni ehituse valmimiseni on ühistul maksepuhkus ja pangale tasutakse ainult intresse.

Internaadihoone ostis maavanem Mait Korneti volitusel Peeter Põlluveer 520 000 krooni eest 1997. aasta oktoobris. Paar kuud hiljem moodustati elamuühistu Muraste Maja, mille juhatuse liikmeteks said Harju maavalitsuse kõrged ametnikud.

Eesti Ühispanga laenudivisjoni laenuarendusosakonna juhataja Erlike Kumar ütles, et panganduspoliitika järgi peab laenu tagatis olema suurem kui väljastatav laenusumma.

Konfidentsiaalsuse leppest kinni pidav Kumar ei nõustunud eile lähemalt Tallinna Pangas sõlmitud laenulepingu tingimusi kommenteerima.

Rime Kinnisvara ASi tegevdirektor Aivar Aigro ütles, et maikuus oli kinnisvaraarendajatel juba praktiliselt võimatu pankadest laenu saada ning kõikidele äriprojektidele tõmmati pankade poolt kriips peale. «Mõnel see siiski nähtavasti õnnestus,» nentis Aigro.

Siseministeeriumi õigusosakonna juhataja asetäitja Kaie Masing ütles, et maavanemate üle teostab järelevalvet ainult vabariigi valitsus. Antud juhul peab peaminister tegema oma resolutsiooniga korralduse rahandusministeeriumile, sest küsimus on ebaseaduslikus riigivara müügis.

Peaminister Mart Siimann ütles eile, et valitsus ei ole maavanem Mait Korneti küsimust veel arutanud. Kui faktid kinnitust leiavad, teeb valitsus maavanema suhtes otsuse, lisas peaminister.

Riigikontrolöri nõunik Rein Vaher ütles, et viimati kontrollis riigikontroll Harju maavalitsust 1996. aasta novembris ning enne järgmist aastat ei ole plaanilist kontrolli ette näha.

Mait Korneti kinnitas vabariigi valitsus ametisse 19. aprillil 1994 ning tema ametiaeg lõpeb 1999. aasta aprillis.

Kornet ise väidab, et internaadihoone müügitehing oli seaduslik.

Hetkel kuum