15. oktoober 1998 kell 22:00

Kiviter kütab Kohtla-Järvet

Sügisel ja kevadel võiks Kiviter varustada soojusenergiaga Kohtla-Järve Järve linnaosa täies mahus, detsembrist märtsi keskpaigani kolmveerandi ulatuses, ütles Kiviteri juhataja Priit Piilmann.

Järve linnaosas elab pool Kohtla-Järve 50 000 elanikust.

Kiviteri tootmis- ja arendusdirektori Jaan Uustalu sõnul kulub linna soojusenergiaga varustamise seadmete häälestamisele kuni kaks nädalat.

Seni on Kohtla-Järve ja Jõhvi linna monopoolne soojaandja AS Kohtla-Järve Soojus.

Teiste soojatootjate turule tulekut on takistanud asjaolu, et ka linna soojusvõrgud kuuluvad Kohtla-Järve Soojusele.

Kiviteri varasemad ettepanekud soojusvõrgud eraldada on jäänud vastuseta, ütles Piilmann.

Soojusvõrkude eraldamise tootmisettevõttest sätestab Piilmanni sõnul kehtiv energiaseadus, mille järgi turgu valitsevas seisundis olev energiatootja võib samaaegselt olla võrguettevõtja ainult siis, kui puuduvad teised energiatootjad, kes sooviksid müüa energiat sama võrgu kaudu.

Kiviteri arvestuste kohaselt oleks Kiviteri soojusenergia odavam kui praegu tarbijatele müüdav Kohtla-Järve Soojuse energia.

«Kuna Kiviter toodab soojust ja elektrit nagunii oma tehase tarbeks, siis on linna juhitava soojuse omahind eeldatavasti madalam,» selgitas Uustalu.

Kohtla-Järve Soojus jättis kahe nädala eest kütteta 320 maja, mille elanikest rohkem kui kolmandik on soojavõlglased.

Paljud linlased on põhjendanud maksevõlga kütte liiga kõrge hinnaga, mida nad ei suuda maksta. Ettevõte põhjendas kütteta jätmise kardinaalset otsust enda edasieksisteerimise raskustega.

Kiviter ja Soome energeetikafirma Imatran Voima plaanivad rajada Kohtla-Järvele uut elektri ja soojuse koostootmise ettevõtet, milleks tehakse praegu tasuvusuuringut.

Kohtla-Järvel asuv keemiatehas Kiviter on aasta tagasi erastatud firma, mille mullune auditeeritud käive oli 872,5 miljonit ja puhaskasum 5,1 miljonit krooni.BNS

Hetkel kuum