25. oktoober 1998 kell 22:00

Baltisakslased jäävad majadeta

Ümberasujate vara tagastamise küsimus ootab poliitilisi otsuseid

Sellisele otsusele jõudsid neli Eesti tippjuristi, kellele vabariigi valitsus tegi ülesandeks anda hinnang ümberasujate vara tagastamise küsimusele.

1994. aastal tagastas Tallinna linnavalitsus oma korraldusega Sakala tn 11 asuva maja Maimu Ahlmannile, kelle vanaisa Artur Ahlmann oli ümberasujate nimekirjas ning lahkus Eestist 1941. aastal. 1995. aastal müüs Maimu Ahlmann maja Lembit Reimelile. Praegu on maja laenu katteks panditud. Kinnisvaramaaklerite hinnangul on maja väärtus kuni 4 miljonit krooni.

Ekspertarvamuse kohaselt peab Maimu Ahlmann nüüd, kui Sakala tn 11 tagastamiskorraldus kehtetuks tunnistatakse, tehingu pealt saadud tulu tagasi maksma. Sama probleemi ees on veel sadakond eraisikut.

Saksamaale ümberasunud Artur Ahlmanni pärija Eestis Maimu Ahlmann ütles, et ta ei varjanud tagastamistaotlust esitades, et tema vanaisa oli ümberasuja. Sellest hoolimata tegi linn tagastamiskorralduse. Ahlmann ei mõista, kuidas saab teda süüdlaseks tembeldada, tema kinnitusel on süüdi vildakas seadustik.

Ekspertarvamuse üks koostajatest vandeadvokaat Märt Rask ütles, et ekspertarvamus on koostatud täna kehtivate seaduste alusel ning seaduste õigluse või ebaõigluse üle eksperdid ei arutle.

Õigusjärgsete omanike liidu juhatuse nõunik Peeter Ploompuu ütles, et nelja tippjuristi ekspertarvamus ei ole tõene. Ekspertide arvates pidid ametnikud korralduste tegemisel lähtuma ülemnõukogu otsusest, mis keelas vara tagastamise kuni kahe riigi vahelise kokkuleppe sõlmimiseni. Samas oli omandireformi aluste seaduse järgi lubatud vara tagastamine. Kui otsus on seadusega vastuolus, tuleb põhiseadusest tulenevalt kohaldada seadust, ütles Ploompuu.

Vandeadvokaat Märt Rask ütles, et mingit vastuolu ei ole. Kui ei olda nõus täna kehtivate seadustega, tuleb teha poliitilised otsused. Juriidilisel pinnal vaidlemine ei vii selles küsimuses kusagile, ütles Rask.

Valitsuse pressiesindaja Daniel Vaarik ütles, et valitsuse juurde moodustatud komisjon ei ole veel kõnealuses küsimuses oma arvamust vabariigi valitsusele esitanud.

Hetkel kuum