5. november 1998 kell 22:00

Sõbraga testiks Gruusia veine

ASi EMV personalijuht Vilve Kalda otsis kolmest omavalitud Tallinna kauplusest veini, mida sobiks kingiks kaasa võtta. Üllatavaim valik on tema jaoks Westmani äris.

Vilve Kalda ostab veini reeglina kauplustest, mida ta tunneb ja millel on väljakujunenud maine. Külastasime meelepärase veini leidmiseks Vana-Viru tänaval asuvat hubast Cape Towni, Stockmanni kaubamaja ja Westmani äri Pärnu maanteel. Kõik Vilve Kalda meelest külakostiks sobivad veinid, mis ta nimetatud poodidest leidis, maksavad alla 100 krooni.

Kuna Lõuna-Aafrika veinide osas ei tunne Vilve Kalda end veel väga kodus ja külaskäigul pole mõtet võõrast veini katsetada, langeb Cape Townis tema valik Stalini lemmikveinile Kindzmaraulile.

Seevastu Westmani äri veinivalikut iseloomustades on ta paljusõnaline: «Siia tasub kindlasti tulla -- hämmastav valik!» Veinid on piirkonniti välja toodud ja valimine on lihtne. Pakutavast Gruusia valikust ostaks ta juba mainitud Kindzmarauli, Khvanchkara või Akhasheni. Westmanis leiab ta ka Merlot 1996 Cabernet Sauvignoni ning oma sõpruskonna kauaaegse lemmiku, Hispaania päritolu Bachi.

Samas kaupluses jääb Vilve Kaldale silma Ungari Tokaji magus dessertvein. Westmanis müüdavad Ungari veinid on tema arvates mõistliku hinnaga.

Erilisele sündmusele kulutaks Vilve Kalda rohkem raha ja üllataks Prantsuse originaal?ampanja või Beaujolais'ga.

Stockmannis on Kalda sõnul kvaliteet alati garanteeritud. See on ka kiirustavale inimesele mugav paik kõigi ostude sooritamiseks. Talle meeldib, et veinilettide puhul on täpselt näidatud, kus midagi asub, eraldi on välja toodud valged, punased ja roosad veinid, ära on märgitud ka piirkonnad.

«Stockmannis korraldatakse ka soodusmüüke, kus suhteliselt kalleid veine saab maitsmiseks osta originaalist märksa madalama hinnaga. See lihtsustab hilisemat valikut,» teab Vilve Kalda tagamaid.

Stockmannist jäävad valikusõelale Beaujolais, mis sobiks konservatiivse maitse-eelistusega inimesele, ka Merlot Cabernet Sauvignon, Kolm Musketäri. Pretensioonitu sõbraga prooviks kõiki Gruusia veine, mida Stockmannis on hea valiku tegemiseks piisavalt.

«Ei saa salata, ma armastan punaseid veine ja oma sõbrad olen koolitanud samuti punaseid jooma. Vaid roosasid veine ma ei tunne ega osta ka sõbrale külla kaasa,» tunnistab Kalda, lisades, et tema eelistuste järgi ei sobi kinkimiseks ka Liebfraumilchi. «Ma ei vii kunagi sõpradele ega soovita ka osta magusaid

Poest veini valides on tähtis võtta hetkeks aeg maha ja mõelda läbi küllakutse põhjus, on see sünnipäev, õhtusöök või hoopis vanade sõprade kokkutulek.

Kui viite veini näiteks sünnipäevakingiks, on oluline ka pakend, mis peaks olema nägus. Õhtusöögile minnes peaks vein olema endal järele proovitud. Soovitan lähtuda teada-tuntud viinamarjasortidest Cabernet Sauvignon või Chardonnay. Koos sõpradega soovitaks proovida midagi uut, mis nõuaks teadmisi ja annaks võimaluse vestelda igapäevamuredest erinevatel teemadel. Veiniostuga pole kombeks ostujõudu demonstreerida. Valitakse hea hinna ja kvaliteedi suhtega jook. Arvestama peaks vähemalt 100 krooniga.

Igal veinil on aura. Mõelge, mida soovite veiniga koos kinkida: sõprust, südamlikkust, austust. Külla tulnud ameeriklastele tasub pakkuda veini nende enda kodukohast, rootslastele-soomlastele Hispaania veini. Alati sobib klassika edetabeli eesotsa kuuluv Prantsuse vein. Küsige nõu ka kaupluse konsultandilt, vestlege teiste veiniostjatega.

Hetkel kuum