Venelastel uus pakkumus

09. november 1998, 00:00

President Jeltsini täievoliline esindaja Leningradi oblastis Fjodor ?krudnjev valmistab detsembrikuuks Eesti ettevõtjatele järjekordse pakkumise investeerida Ivangorodi ja Kingissepa piirkonda. ?krudnjevi sõnul stabiliseerub ahelvõlgnevustest halvatud Vene majandus detsembriks sellisel määral, et välisinvestorid saavad ennast kindlalt tunda.

Leningradi oblasti võimud loodavad, et Eesti ettevõtjad rajavad tühjaks jäänud tootmispindadele koos venelastega peamiselt toiduainete töötlemisega tegelevaid ühisettevõtteid. Oblast seab eesmärgiks rajada oma piiriäärsetele territooriumitele liha, piima ja vilja töötlevad ettevõtted, et luua uusi töökohti ja varustada piirkonda toiduainetega.

?krudnjev ütles, et ta ei näe praeguses Vene majanduse olukorras, kus ettevõtete tegevus takerdub ahelvõlgnevustesse, midagi hirmsat. See on normaalne majanduslik olukord, millega ettevõtjad ise toime tulevad, lisas ta.

Eesti väikeettevõtjate assotsiatsiooni (EVEA) president Indrek Stahl ütles, et praegu on temaga Venemaale investeerimiseks ühendust võtnud kümmekond ettevõtjat, kellest vaid kolm-neli võivad välja tulla tõsiste pakkumistega.

Stahli sõnul soovivad Venemaale investeerimisest huvitatud ettevõtjad jääda kuni lepingute sõlmimiseni avalikkusele tundmatuks.

Riikidevaheliste majanduslepingute puudumisel saavad Eesti ettevõtjatele pakkuda investeerimiseks garantiisid Leningradi oblasti ja Eesti omavalitsuste vahel sõlmitavad vastastikuse koostöö lepingud, ütles ?krudnjev.

Leningradi oblasti ja Eesti vahel pole koostöölepingute sõlmimine otstarbekas, kuid koostöölepingud näiteks Tallinna kui omavalitsusüksusega võiksid ?krudnjevi sõnul olla ettevõtjatele piisavaks garantiiks. Praegu ei ole sõlmitud ühtegi sellist lepingut ning oblast pole teinud ka ühelegi Eesti omavalitsusele sellist ettepanekut.

Eesti linnade liidu direktor Ain Kalmaru ütles, et Eesti omavalitsused ei saa sõlmida venelastega lepinguid, mis garanteeriksid ettevõtjate investeeringuid vastastikusel võrdsel alusel. «Vettpidavaid garantiisid saavad anda üksnes riikidevahelised majanduslepingud,» selgitas Kalmaru. «Omavalitsused saavad üksnes ettevõtjate kohtumisi korraldada.»

Täiendava garantii Eesti ettevõtjatele võib pakkuda Leningradi oblastisse investeerimise seadus, mille kohaselt garanteeritakse föderaalseaduste muudatustest tulenevad kahjud investorile oblasti eelarvega.

Augustis, enne Vene kriisi vallandumist, korraldas Leningradi oblasti administratsioon Eesti ettevõtjatele investeerimisümarlaua, kus pakkus müügiks 130 tööstusettevõtet. Kui varem nõudsid venelased välisinvesteeringu eeltingimusena 50% osalusega ühisettevõtte loomist, siis augustis pakkusid Vene võimud juba 100% müüki. Kõik investeerimiskavad jäid kriisi puhkedes katki.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing