Silva Männik • 4. jaanuar 1999 kell 22:00

Euroraha vähendab ettevõtete kulusid

Hansapanga finantsdirektor Erkki Raasuke rääkis, et Euroopa riikidega kauplevad firmad võidavad erinevate valuutade vahetustehingute pealt. 11 Euroopa Liidu valuutade omavaheline konverteerimine on sellest aastast tasuta. Seni olid need tehingud üsna kallid: üks valuuta arvestati ümber Eesti krooni ja vahetati teise valuutasse.

Odavamaks muutuvad ka krooni ja Euroopa riikide rahvusvaluutade vahetustehingud. Kui seni oli vaid Eesti krooni ja Saksa marga ostu- ja müügihinna vahe kuni 0,4%, siis jaanuarist hakkas Hansapank sama kursiga vahendama kõigi 11 riigi valuutasid. Teiste valuutade puhul jääb kehtima senine 1--1,5% vahe.

«Esiteks läheb ostu-müügihinna vahe väiksemaks, teiseks on inimestele teada kindel fikseeritud kurss, mistõttu ei teki enam hinnaüllatusi,» rääkis Raasuke.

Kreenholmi Valduse ASi juhatuse esimees Meelis Virkebau ütles, et valuutade konverteerimiskulude äralangemisel võidab ettevõte aastas miljoneid kroone. Seetõttu on Kreenholmi üksuste juhtidele pandud kohustus teha edaspidised ostutehingud euros. Vaid puuvillaga kauplemine käib dollarites edasi.

Ka müügitehingutes ei suurenda Kreenholm enam dollari osakaalu ning seni rahvusvaluutasid kasutanud partneritele soovitatakse euros arveldama hakata. «Teeme kõik selleks, et töötajatele muutuks eurorahaga arveldamine kiirelt rutiiniks, sest see on puhas raha võit,» lausus ta.

Erkki Raasukese sõnul ei ole pankade saamata jääv tulu märkimisväärselt suur. Kogu pangandussektori kohta võib see aastas olla mõnikümmend miljonit krooni, ennustas ta.

Ühispanga asepresident Margus Schults ütles, et Ühispangas ei ole konkreetset otsust Euroopa riikide valuutade ostu-müügihinna vahe alandamise kohta 0,4%ni, ent senisest soodsamaks läheb see kindlasti. Erinevate valuutade omavaheline konverteerimine on ka Ühispangal tasuta, välja arvatud sularahatehingud.

Schults ütles, et aasta lõpus võib oodata ka intresside alanemist. Kuigi DEMi intress jääb kehtima, langeb see umbes 3%ni tänu intressimäärade ühtlustamisele euro intressiga sarnaselt, selgitas Schults.

Raasukese sõnul on nüüd võimalus eri riike ja ettevõtteid võrrelda inflatsiooni ja valuutakursside erinevusi arvesse võtmata. Kuna hinnad muutuvad tunduvalt läbipaistvamaks, teravneb oluliselt Euroopa ettevõtete konkurents. See meelitab rohkem investeeringuid odavama tööjõuga riikidesse. Raasuke nõustus, et mõne aja pärast võib euroraha kehtestamine välisinvestorite huvi meie vastu kasvatada.

Hetkel kuum