Andres Reimer • 5. jaanuar 1999 kell 22:00

Keskmeeste särav reklaamiidee sõidupiletitel

Kalev Kallo, Värner Lootsmann, Toivo Tootsen ja Tiit Kivikas panid juba detsembri alguses kokku ligi 30 000 krooni. Kogutud raha eest tellisid nad linnale kuuluvalt Tallinna trammi- ja trollibussikoondiselt kogu 1999. aasta esimese kvartali sõidutalongidele ja kuukaartidele enda nimede ja Keskerakonna logoga varustatud loosungi «Rahvas vajab ühistransporti».

Aselinnapea Kalev Kallo vastutab Tallinna transpordi eest, endine Tallinna transpordiameti juhataja Tiit Kivikas töötab trammi- ja trollibussikoondises projektijuhina.

Keskerakondlasest riigikogu liige Liina Tõnisson ei suuda meeste käigust kuuldes oma üllatust varjata. «Mul on raske seda piletilugu kommenteerida, sest minu nime seal ei ole,» ütleb Tõnisson. «Nägin valimisreklaamiga piletit eile esimest korda.»

Tõnisson kandideerib koos Kivikase ja Lootsmanniga Nõmmel ja Mustamäel ning ei tea, miks teda piletile ei kutsutud. Keskerakond asus oma valimiskampaania reklaamiüritusi lõplikult paika panema alles eile õhtul.

Isamaaliidu nimekirjas tõenäoliselt Tallinna kesklinnas kandideeriv ekspankur Jüri Mõis avaldab nelja keskerakondlase reklaamitriki üle pahameelt. «See, et munitsipaalametnikud ennast ühistranspordi sõidudokumentidel reklaamivad, lõhnab ametiseisundi kuritarvitamise järele,» leiab ta. «Riigikogu spiiker Toomas Savi võiks ju sama moodi Reformierakonna plagu oma kõnepuldile riputada.»

Reformierakonnale valimiskampaaniat ette valmistav reklaamifirma Brand Sellers DDB projektijuhi Bruno Lille sõnul tundub piletil reklaamimine esmapilgul imelik. Eilse päeva jooksul suutis Lill uudse võttega harjuda, sest kui reklaamitakse trammidel ja trollidel, siis miks mitte ka sõidudokumendil.

«Kui linna transport läheb Keskerakonnalt laekunud rahast paremaks ja reklaami mõjukus peegeldub uue riigikogu koosseisus, ei näe ma probleemi,» lisab Lill.

Tallinna linna transpordiameti juhataja Mati Songissepp ei varja pahameelt keskerakondlasest aselinnapea ja transpordiametniku teo üle. «Sõdin praegu Kivikase poolt transpordiameti juhina sõlmitud viletsate lepingute sasipuntra pärast,» kirub ta. «Pileti peal näitab Kivikas ennast suure ühistranspordi eest võitlejana.»

Trammi- ja trollibussikoondise direktor Jüri Savitski kinnitab, et tema alluv Tiit Kivikas ladus 11. detsembril, enne piletipartii trükkiviimist ligi 30 000 krooni lauale ning sai pileti pinna endale.

Savitski sõnul pole piletilt selgelt välja lugeda, mille või kelle reklaamiga tegemist on -- «ega tavaline inimene saagi aru, mis meeste nimed seal kirjas seisavad.»

Keskerakonna nelik on esimene, kes Tallinna linna sõidudokumentidel reklaamimiseks raha välja käib. «Suvest saadik otsisime kliente ja trükkisime kuukaartidele oma tuttavatele kuuluvate reklaame tasuta, et soovijaid ligi meelitada,» selgitab Savitski.

Kivikas peab reklaamitrikki suurepäraseks. «Pole ju sugugi paha, et me neljakesi ühistransporti toetasime,» lisab ta rahulolevalt.

Hetkel kuum