Peep Sooman • 12. jaanuar 1999 kell 22:00

Kinnisvarafirmad ootavad turu elavnemist

ASi Arco Vara juhatuse esimees Ivar Siimar ütles, et esimene turu elavnemise märk on ootamatu intressimäärade langus. Reedel alandas Hansapank eluasemelaenude intressi 11--12 protsendile.

Siimari sõnul jäävad kinnisvara hinnad esialgu samaks, ehkki tehingute arv kasvab. Kui turg elavneb, saavad raskustes olevad kinnisvara arendusfirmad kasu, lausus ta.

ASi Ober Haus juhatuse esimees ja firma omanik Paul Oberschneider kinnitas, et kulub veel mõni kuu, enne kui kinnisvaraturg elavneb, sest kliendid hakkavad alles harjuma soodsamate laenutingimustega.

«Ei usu, et Hansapanga intressi langetamine on reklaamitrikk, sest kui laene ei väljastata, pole sellest kasu,» leidis Oberschneider. «Tundub, et uute omanike tulekuga on pank muutnud oma laenupoliitikat.»

Uus Maa Kinnisvara OÜ tegevjuht Urmas Laur ütles, et loodetavasti aktiviseerub kinnisvaraturg juba esimese kvartali lõpus. «Kõik on oodanud soodsamaid tingimusi, inimestel hakkab nüüd juba kannatus katkema ning nad hakkavad tegema otsuseid müümise või ostmise suhtes,» leidis ta.

«Kinnisvarahindade korrektsiooni ei oska ma praegu prognoosida, usun, et tehingute arv suureneb paari kuu jooksul poolteist kuni kaks korda,» ütles Laur.

Peaministri majandusnõunik Heino Viik leidis, et ainuüksi eluasemelaenude intresside langetamine kinnisvaraturgu ei mõjuta. «Turu elavnemine sõltub eelkõige panga ressursist, ei usu, et tehingute arv mõne kuuga kaks korda kasvab,» ütles varem Hoiupangas töötanud Viik.

«Kõige võti on sissetulekud, mis sõltuvad üldisest majandusseisust,» lausus Viik.

«Kui mina oleksin seisus, et oleks vaja kinnisvara osta, ootaksin suve või isegi sügiseni,» arutles Viik.

Hetkel kuum