22. veebruar 1999 kell 22:00

Pime varastas öösel

Aken löödi sisse, trellid kangutati lahti ja koju tassiti alkoholi ja õlut.

Kahepäevase joomingu käigus puhkenud tüli viis aga politsei tulekuni, kellel polnud raske murdvarguse ja rikkalikult kaetud laua seose kindlakstegemine.

Ajal, mil Arvo kohut ootas, pani ta toime uue varguse. Koos viinavõtukaaslase Valduriga murti 21. jaanuari öösel lahti Märjamaa teise õllekioski ripplukk. Et silinderlukk ei avanenud, mindi Arvo koju torutangide järele. Nendega suudeti lukk katki murda.

Transistorraadio ja maiustuste kõrval võeti kaasa ka kast õlut. Paraku selgus, et poolpime mees ja ta kaaslane võtsid kogemata kaasa hoopis kasti limonaadi. Et viga korvata, mindi kauplusse tagasi.

Väljavalitud õllevaat osutus meestele liiga raskeks. Arvo juurest toodi käsikäru, vinnati vaat sellele ning sõideti vaadiga paari kilomeetri kaugusel asuvasse Sõtke külla, kus kohalike elanikega õlut jooma asuti.

Kuigi vargustega tekitatud kahju pole suur, ootab varemgi varguste eest karistatud Arvot ilmselt vangimajja minek.

Rapla maakonnas, kus eelmisel aastal oli vaid neli tahtlikku tapmist, moodustavadki valdava osa kuritegudest väikese kahjusummaga vargused.

Umbes poole Raplamaal registreeritud kuritegudest moodustavad murdvargused, neist omakorda kolmandiku korterivargused.

Rapla politseiprefekti Raivo Aegi sõnul tehakse avaldus isegi niisuguste juhtumite kohta, mida suurema kuritegevusega paikades enam jutukski ei võeta.

Väljapressijad otsivad musta äri, seepärast nad meid pole tülitanud. Rapla kaupmehed puutuvad kokku põhiliselt pisivargustega. Ka meie kauplusest on pastapliiatsinäppaja id kinni püütud.

Osavamini tegutsevad need, kes arvutiraamatute vahelt diskette näppavad. Ilma jääime ka müügil olnud automaatvastajast Grundig.

Iseteenindavate poodide kohta olen kuulnud, et seal tegutsevad aeg-ajalt külalisvargad. Üks varastest juhib oma käitumistega müüjate tähelepanu kõrvale, teised samal ajal varastavad.

Tihti tuleb ka tunnistada, et nii-öelda maksmata unustavad ka väliselt soliidsed inimesed, kelle puhul seda kõige vähem ootaks.

Meie ühistul on Raplamaal 32 kauplust. Nende valvamine läheb küllalt kallis, vargus tähendaks mõnel pool aga kogu aastase kasumi kustutamist.

Muret teevad kõige rohkem need vargad, kellel pole sissetulekut. Oletame, et nad tabatakse ja mõistetakse süüdi. Kahju neilt aga välja nõuda ei saa, kuna neil lihtsalt pole midagi.

Oleme müüjaid hoiatanud juhtumite eest, kus mees lihtsalt tuleb kauplusesse, võtab riiulilt pudeli, paneb kalakonservi tasku ja läheb uksest välja. Niisugusel korral oleks vahelesegamine müüjale ohtlik.

Sagenenud on ka korterivargused. Kallimatest asjadest isegi ei hoolita. Võetakse laserplaate, kuldasju, kelli, mida hõlpsamini müüa saab.

Rahvakeeli kaalujälgijate õlletare Märjamaal, kust vargad õlle asemel ekslikult limonaadi kaasa viisid.

Hetkel kuum