11. aprill 1999 kell 22:00

Oleg Grossi kasvav haare

Gross on sõna otseses mõttes inimese toitumisahela omanik. Talle kuuluvates poodides müügil olevad liha- ja kondiitritooted on valmistatud tema ettevõtetes. Tooraine tuleb Grossile kuuluvatest farmidest.

Oleg Gross ja tema ettevõte O.G. Elektra on enam kui 500 töötajaga üks suuremaid tööandjaid Lääne-Virumaal.

Grossi edu pant on töökus: ärimehe tööpäevad lõpevad tavaliselt hilistel õhtutundidel, ka nädalavahetusel ei saa ta endale puhkepäevi lubada.

Oma lapsepõlve meenutades räägib Gross, et esimese klassi poisina pani isa ta sovhoosi põllule kõplama. Edasi tuli turbaaunatamine ja puudevaigutamine metsas. Juba kaelakandva poisina tahtis ta saada autojuhiks, hiljem keskkoolis taksojuhiks. Ülikoolipäevil aga arvamus tulevikust muutus.

1992. aasta kevadel ostis Gross oksjonil toidukaubandusega tegeleva kioski Rakvere linna serval. Tööd alustas viis inimest.

Pikad järjekorrad kioskileti taga tulid meeldiva üllatusena. Sellest sai alguse mõte äri laiendada. Tänaseks on Grossil ettevõtteid Rakveres, Tapal, Haljalas, Kundas ja Vinnis. Kunagise kioski asemel asub kaasaegne ja avar Raja pood, mis on üks paremini sissetoovaid ärisid O.G. Elektra kaubandusvõrgus.

1993. aasta suvel ostis Gross lagunevalt Energia kolhoosilt ära kümme tühjaks jäänud kanalat ja Viru kolhoosilt ühe sigalate kompleksi.

«Algul, kui hooned said ostetud, mõtlesin, mida teha, sest need on meeletud mastaabid,» meenutab ettevõtja endisi aegu. Tänaseks on needsamad ruumid väikseks jäänud ja käib juurdeehitus.

Gross soovib jätkuvalt ettevõtet paisutada. «Äri peab igal juhul laiendama, ükski ettevõte ei saa nii eksisteerida, et sulle tundub, et see on valmis. See on nagu Tallinna linn, mis iialgi valmis ei saa. Alati tuleb laiendamise poole püüelda -- iseküsimus on, kuidas see õnnestub,» räägib kaupluseomanik.

On märkimisväärne, et Grossi firmas moodustab enamiku jaekaubanduse valikust omatoodang. Tal on oma seakasvatus, liha-, vorsti-, kulinaaria- ja kondiitritööstus, mis võimaldab hinnad madalal hoida. Grossi poed pakuvad tugevat konkurentsi pea kõigile piirkonna toiduainetega kauplejatele.

Heinrich Niitväli Rakvere Pärna poest kurdab: «Noh, minul on võrreldes Grossiga ikka väike kauplus, eks see mõjutab klientide arvu. Suuremas poes ikka suurem valik.»

Marge Tõkke OÜst K ja Pere Haljala vallas tunnistab, et Grossi suurem kaubakett võimaldab hindu madalal hoida.

Grossi tulek mõjutas kaupluse Kunda Braff omaniku Juri Rolofi tegevust.

«Alguses, kui Gross oma poe siin avas, pidurdas see tunduvalt minu tegevust. Nagu praegugi -- kui ikka midagi suuremat tahetakse, minnakse ikka Grossi poodi,» lausub konkurent.

Gross arvab, et tema edukuse võti peitub kaupluste orienteerituses keskmise ostujõuga tarbijale.

Tulevikku vaadates arvab ärimees, et tahaks tegevust laiendada kiirtoitlustuse valdkonnas, millega ta on Tapal juba algust teinud.

Aktiivse ellusuhtumisega ärimees ei jäänud kõrvale ka riigikogu valimistest. Märtsikuistel valimistel kandideeris ta Mõõdukate nimekirjas tagasihoidlikul kohal, tuues oma parteile 2821 häält. Lääne-Virumaal kogus temast rohkem hääli ainult Keskerakonna liider Edgar Savisaar.

Oleg Gross usub, et riigikogus oleks ta võinud oma sõna sekka öelda, kuidas riik saaks luua tingimusi, et ettevõtlus hoogsamalt areneks.

«Kui arenevad ettevõtted, siis tekivad töökohad. Sellest saab tarbija tulu, mis omakorda on kasulik ettevõttele. Ei ole rikast ettevõtjat ilma rikka tarbijata,» räägib ärimees.

Samas ei näe Gross end potentsiaalse Rakvere linnapeana. Ta tunnistab, et tunnetab ise oma ettevõtte probleeme kõige paremini ja arvab, et linnapea amet ei lubaks tal neisse küllaldase põhjalikkusega süveneda.

Osa ettevõtluses teenitud rahast annab Gross ära. Ettevõtjat, kes kedagi ei toeta, ei kujuta Gross endale ette.

«Sponsorlusest ei pääse tänapäeval üle ega ümber. Samas on see väga ohtlik tee -- kui kedagi spondeerid, läheb kohe järjekord pikemaks. Nii et omad valikud tuleb teha,» kõneleb Gross.

Tema toetab lauatennist ja sumomaadlust. Kõige rohkem raha paneb pensionäride toetamisse. Seda tava kavatseb ta jätkata.

Lõpetades oma tassi kohvi, mida ta eelistab juua meega, lausub Gross: «Mantlipärijatest ma veel ei mõtle.» Kuid peab loomulikuks, et tööd jätkavad tema lapsed.

Sündinud

1952. aastal

Haridus

Rakvere 1. keskkool

TPI soojusenergeetika eriala, jäi pooleli

EPA maakorralduse eriala

Karjäär

1976--1991maaparandaja Viru kolhoosis

alates 1991 eraettevõtja, erafirma O.G. Elektra omanik

Autor: Mihkel Kumari

Hetkel kuum