Toomas Truuverk • 25. aprill 1999 kell 22:00

Turul oodatakse majandustulemusi

Reedest kauplemist Tallinna börsil vedas juba mitmendat päeva järjest Ühispanga aktsia. Pangsektori tugevus tasakaalustas kogu ülejäänud turu vaikset nõrgenemist ja nii jäi ÄP indeks suhteliselt stabiilseks -- päevaga -0,14% 345,73 punktile.

Ühispanga aktsia liikumist määrab paar suuremat ostjat Helsingis. Kokku vahetas reedel Tallinnas omanikku 376 584 Ühispanga aktsiat koguväärtuses 10,35 mln kr (43% börsisüsteemi kauplemismahust) ja Helsingis 179 000 aktsiat kogumahus ligi 5 mln kr.

Hansapanga maakler Mattias Mustonen ütles BNSile antud kommentaaris, et Ühispanga aktsia ostja Helsingis ei ole enam nii agressiivne ja tõmbab tõenäoliselt nüüd veidi tagasi. Nädalaga kergitas tundmatu investor Ühispanga aktsia hinda igatahes tublisti, 23,4 kroonilt 27,0 kroonile ehk 15,4%.

Ühispanga aktsia tuules liikus positiivses suunas reedel ka Hansapanga aktsia, kerkides veidi üle 4 miljoni kroonise päevakäibe juures 1,76% võrra. Hansapanga puhul on turgu määravaks teguriks kindlasti homme selguvad Hansapanga grupi kvartalitulemused, millest saab teha juba esimesed tõsisemad järeldused, kuivõrd edukas on aasta algus olnud Hansapanga grupi kui finantssektori juhtiva struktuuri jaoks.

Homme peaks selguma ka juhtiva tööstusettevõtte Norma I kvartali lõplikud majandustulemused, mis oma mõjukuselt samuti väga olulised. Norma puhul huvitab investoreid eeskätt muidugi, mis on juhtunud viimase kolme kuu jooksul problemaatilise debitoorse võlgnevusega.

Reedel juba avaldasid oma majandustulemused Harju Elekter ja Tallinna Kaubamaja. Ühise joonena saab mõlema firma juures välja tuua positiivse poole pealt käibe kasvu ja negatiivse poole pealt kasumi kahanemise. Harju Elektril on siiski juba lähiajal loota 4,4 mln kr dividenditulu laekumist. Kaubamaja rentaablust on vähendanud ühest küljest suurte investeeringute katteks võetud pangalaenude intressid, teisalt aga tegevuskulude suhteliselt suur kasv -- ärikasum on kukkunud 7,5 mln kr võrra.

Hetkel kuum