26. aprill 1999 kell 22:00

Messikülastaja lahkub eksponaadiga

Tegemist oli Alfa Romeot, Fiatti ja Lanciat Lätisse toova Torino Auto ekspositsioonis olnud Alfa Romeo 145ga. Auto ärandati, kui see oli juba näitusesaalist õue toodud.

Kuigi näitusehalli ees toimunud ärandamist märgati kohe, lasti autol siiski ära sõita. Vastasel korral oleks võinud ärandaja väita, et tahtis näituseautot lihtsalt proovida.

Ärandaja, kelleks osutus varem kaks korda karistatud kahekümnendates aastates noormees, tabati nii, et ta autole viga teha ei jõudnud.

Nii drastilisi näiteid tuleb ette harva. Tavaliselt kaovad väiksemad kaubad. Nii võeti Bologna lastekirjanduse messil osalenud kirjastuse Avita stendist poolteist reisikohvritäit raamatuid. Üllatav oli vahejuhtum seetõttu, et tegemist oli eestikeelsete raamatutega, tundmatute saagiks läks ka eestikeelseid aabitsaid. Arvestades vaid raamatute võimalikku müügihinda Eestis oli kahju ca 3000 krooni.

Paraku said kirjastuse töötajaid süüdistada vaid iseend, sest harjununa messidel üldiselt valitseva turvalise õhkkonnaga ei jätnud nad oma boksi valvet. Nii tuli kaks messipäeva läbi ajada hotellis olnud nn tagavararaamatutega.

1997. aastal Brnos toimunud tarbekaupade müügimessil varastati osa Eesti ekspositsioonist aga koguni öösel.

Probleeme on ka Eestis. Pirital toimunud ehitusmessi lõppemise järel jäi kadunuks ühe eksponendi televiisor ja videoaparatuur. Vaidlus süüdlase üle Eesti Näituste juhtkonnaga veel käib.

Probleemid vargustega Pirital toimuvatel messidel on tunduvalt vähenenud. Asi on seotud turva-alase töö tõhustamisega. Probleemide ärahoidmiseks kasutavad näituste organiseerijad nii oma töötajaid kui ka turvamehi.

Oma osa on ka politseikooli kadettidel, kes tihti näitusele korra hoidmiseks appi saadetud.

Viimaste messide ajal on suudetud lahendada ka rahvakogunemiste alaline valupunkt, autovargused ja vargused autodest. Nii pole paari viimase messi ajal Tallinna Ida politseiosakonnale tehtud ühtegi vastavasisulist avaldust.

Näitustel, millel osalemise ettevalmistamisega on tegelenud kaubandus-tööstuskoda, pole seni midagi hullu juhtunud. Turvalisuse huvides on kasutatud küll ka varianti, et keegi ööbib boksis, pigem on aga suund sinnapoole, et üha vähem näidatakse reaalset kaupa. Palju informatsiooni saab anda videotehnika, reklaammaterjalide, almanahhidega. Ka on näituseboksid läinud üha kinnisemateks.

Kui on tegemist müügimessiga, tuleb päevakorda pisivaraste probleem nagu poekaubanduse puhulgi. Samas ei tule varguste probleemi messidel üle tähtsustada.

Hetkel kuum