Silva Männik • 27 aprill 1999

Maakri Ehituse pankrot asetab ohtu kindlustusseltsid

Ühispanga laenudivisjoni juht Guido Gritsenko ütles, et Maakri Ehituse laen on lisaks Maakri tänava krundi hoonestusõigusele garanteeritud ka AB Kindlustuse Gruppi kuuluvate seltside poolsete kohustustega. Gritsenko ei nõustunud täpsustama, kui suures ulatuses ja milliste vahenditega ASA Kindlustus ja AB Elukindlustus laenu garanteerisid.

AB Kindlustuse Grupilt 40 aastaks hoonestusõiguse saanud Maakri Ehitus võttis Maakri tänavale kõrghoone ehitamiseks Ühispangast 128 mln kroonise laenu, mis on tagatud Maakri tänava krundi hoonestusõigusega summas 111 mln krooni. Praeguseks on laenust välja makstud 106 mln krooni, Maakri Ehitus on pangale tagasi maksnud 17 mln krooni.

ASA Kindlustuse peadirektor Sergei Net?ajev eitas eile seltside poolsete lisagarantiide andmist Maakri Ehituse laenule. ASA ja AB Elukindlustuse antud garantiidest ei tea midagi ka kindlustusinspektsioon. «1998. a aruande lisas peavad nad selle välja tooma, kuid aastaaruannet pole me veel saanud,» märkis kindlustusinspektsiooni peadirektori abi Kaido Tropp.

Lisaks garantiidele seovad kindlustusseltse Maakri Ehitusega ka viimase poolt emiteeritud võlakirjad, kuhu ASA ja AB Elukindlustus investeerisid reserve kokku 18 mln krooni ulatuses. Tropi sõnul peavad seltsid Maakri Ehituse pankroti korral need võlakirjad kohe bilansis maha kandma. Kui seltside tehnilised reservid ei ole seejärel enam nõuetekohaselt kaetud, tuleb neil muuta teiste investeeringute paigutust. Kui selleks aga piisavalt raha ei jätku, on Sergei Net?ajevi sõnul läbirääkimisi peetud uute investoritega Pohjola, Zürich Grupi, Alte Leipzigeri ning Ühispanga Elukindlustuse näol.

Esialgu AB Kindlustuse Grupi peakontoriks planeeritud kõrghoone ehitamine katkestati jaanuaris Ühispanga nõudel, sest Maakri Ehitus ei suutnud kinni pidada 30% omafinantseerimise nõudest. Täna otsustab Tallinna linnakohus Maakri Ehituse pankroti algatamise. Hoolimata kolmepoolsetest läbirääkimistest Maakri Ehituse, Ühispanga ja ehituse peatöövõtja SRV Drasseri vahel ehitustööde jätkamise üle teatas viimane eile, et pankrotihagi tagasi ei võta. SRV Drasser nõuab tööde eest 16,3 mln krooni.

Gritsenko sõnul pole Ühispank nõus ehitust edasi krediteerima. «Pangal pole krediteerimise jätkamise vastu iseenesest midagi, aga selleks peab tellija leidma mõne investori või leppima ehitajaga kokku,» põhjendas ta. «Praegu pole näha, et seda raha kuskilt tuleks.»

Maakri Ehituse omanikeks on kaks offshore-firmat.

Hetkel kuum