Peep Sooman • 6. mai 1999 kell 22:00

Automüüjad hakkavad aktsiisitõusust toibuma

«Üleeile registreerisin ühe shkoda müügi, eile viis, täna läheb veel kindlasti kaks autot,» kiitis ASi Eesti Helkama Auto shkoda müügijuht Kalle Mihkels eile kesise aprilli automüügi järgset edu.

Automüüjate kinnitusel nõrgenesid uute autode müügitulemused aprillis kuni kaks korda seetõttu, et inimesed ostsid märtsis enne aktsiisitõusu auto ära. Diilerite sõnul tuleb mai müügi poolest aprillist parem.

Aprillis kahanes sõiduautode müük rohkem kui 150 auto võrra, kusjuures ligi sada müüdud sõidukit olid Eesti Energia suurtellimusena ostetud Suzukid.

ASi Esma Auto tegevdirektor Ralf Õng leidis, et Esma Auto müügitulemus kukkus aprillis 56-lt sõiduautolt 30-le, kuna inimesed ostsid auto enne aktsiisitõusu kuu või kaks planeeritust varem. Aktsiisitõusul oli inimestele psühholoogiline mõju, sest tegelikult uute autode hinnad palju ei tõusnud, ütles Õng. Mai peaks tulema parem, esimese poolaasta põhi peaks käes olema, hindas Õng Esma Auto müügitulemusi.

«Ilmad on veel ka külmad, kui soojemaks läheb, siis automüük elavdub,» lausus Õng. Tema hinnangul tõenäoliselt jaanipäevast alanevad aktsiisid lähikuude automüüki ei mõjuta, sest uute autode hindadele aktsiisilangus suurt mõju ei avalda.

ASi Eesti Helkama Auto shkoda sõidukite müügijuht Kalle Mihkels ütles, et märtsi 28 müüdud sõiduauto kõrval on aprillis vaid 15 shkoda müümine märk sellest, et kõik pole korras. Samas oli Mihkels kindel, et automüük on põhjas ära käinud ning et mai tulemused on paremad. Inimesed võivad veel oodata, mis saab suvisest aktsiiside alandamisest, kuid nad ei teadvusta endale, et uute autode hindu mõjutab see vähe, arutles Mihkels. «Näiteks 1,3-liitrise mootoriga shkoda Felicia kallines pärast aktsiisitõusu vaid 1300 krooni,» lisas ta.

Aprillis 37 Toyota sõiduautot müünud ASi ELKE-Auto müügijuht Melvin Sinirand kinnitas, et ehkki märtsis müüdi 10 autot rohkem, pole muretsemiseks põhjust. «Meil läheb jätkuvalt hästi, hooldus ja koduturg hoiab jalul ka ekspordi äralangemise korral,» sõnas müügijuht.

Valitsus on lubanud 1. aprillist hirmkõrgeks tõstetud mootorsõidukite aktsiisimaksu alandada veel enne jaanipäeva, mil riigikogu läheb suvepuhkusele.

Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja Lemmi Oro ütles, et eelnõu väljatöötamine läheb tõrgeteta ning uusi korraldusi muudatusteks pole antud. Rahandusminister on selle juba kindlasti mitu korda allkirjastanud, praegu peaks eelnõu olema justiitsministeeriumis kinnitamisel, seletas Oro. Ametniku kinnitusel on eelnõu läbinud juba teede- ja side- ning majandusministeeriumi. «Siis läheb edasi valitsusse ja riigikokku,» selgitas Oro.

«Eelnõul poleks mõtet, kui seda enne jaanipäeva vastu ei võetaks, sest kõik juba ootavad aktsiisilangust,» rääkis Oro.

Hetkel kuum