Toomas Truuverk • 19. mai 1999 kell 22:00

Börsil valitseb kevadine loidus

Kauplemine Tallinna börsil jätkus ka eile tavapärases vaikses rütmis. Börsisüsteemi päevakäive ulatus vaid 7,34 miljoni kroonini.

Aktsiate hinnad tegid pea olematu kauplemise juures hommikul väikese kukkumise ja tiksusid siis vaikselt õhtuni saavutatud tasemel. ÄP indeks lõpetas päeva 0,63 punktiga miinuspoolel, 356,15 punktil.

Üha enam jõuab maaklerite kommentaaridesse arvamusi, et tõusuhoog aktsiaturul on raugenud ja kui kohe mingit positiivsemat pööret ei tule, liiguvad aktsiate hinnad allapoole. Kindel on see, et seni kuni turul elavnemist ei toimu, kas siis kodumaiste või välisinvestorite tegevuse mõjul, pole mõtet oodata ka mingit hinnatõusu.

Olukorras, kus käibed püsivad minimaalsed on tõenäosus, et ülekaalu saavutavad müüjad, mitte ostjad, palju suurem. Mingi müügihuvi püsib alati, sest osa investoreid on sunnitud oma positsioonidest ühel hetkel loobuma.

Vaikset müügisurvet oli tunda eeskätt põhinimekirja aktsiatele, mis kõik tegid päevaga väikese languse. Suurima kukkumise osaliseks sai Merko Ehituse aktsia. Aktsia hinnatasemes muutust siiski ei toimunud ja languse põhjustas aktsia hinna sulgemine ostupoolel.

Erinevalt põhinimekirjast püsisid lisanimekirja aktsiad eile enamikus plusspoolel. Ainsana langes lisanimekirjas Saku õlletehase aktsia, kukkudes päevaga 2,6% võrra. Eelmisel kauplemissessioonil tegi Saku aktsia suurima tõusu ja eilse languse tingis ilmselt sellest tulenev kasumivõtmine.

Hüvitusfondi järjekordse emissiooni ootuses on viimastel päevadel tõusnud taas huvi EVP vastu. Eile registreeriti EVPga börsi lisanimekirjas 21 tehingut kogumahus 698 418 krooni. Hüvitusfondi juunikuus välja tuleva emissiooni maht on 48 miljonit EVP-krooni. Praeguse 0,31kroonise börsihinna juures kujuneb obligatsiooni hinnaks emissioonis 99,2 krooni. Arvestades garanteeritud 7protsendist intressi ja võimalikku lisaintressi ning võrreldes seda praeguse keskmise intressitasemega, on EVP hinnal ilmselt veel mõnevõrra tõusuruumi.

Hetkel kuum