Peep Sooman • 26. mai 1999 kell 22:00

Panga uks hoovi poole

Tartu maantee ja Kivisilla tänava vahele planeeritavat Tartu maantee läbimurret tehes tuleks hävitada mitmed muinsuskaitseobjektid, mistõttu muinsuskaitseinspektsioon ei lase rajada Tallinna volikogu poolt vastu võetud otsuse kohast läbimurret. Läbimurre on kavandatud Ühispanga uue hoone peaukse eest.

Ühispanga juhatuse liige Leho Lugna ütleb, et nii ei saa, et linnavolikogu on läbimurde tegemise otsuse vastu võtnud, kuid edaspidi läheb kõik vastupidi. Ootame pingsalt läbimurde tegemist, sest maja haldamisel on meil juba raskusi, kurdab Lugna.

«Ümberringi on võõrad kinnistud, pidime ühe hoone juba 400 000 krooniga ära ostma, et maja vähegi hallata saaks,» seletab Lugna. Mõeldud oli nii, et uue hoone valmimisega oleks ka läbimurre valmis ning peauks tänava poole, ütleb ta. Need on ikkagi sellised asjad, mis ametnikud oleks pidanud läbi mõelda 3--4 aastat tagasi, mitte siis, kui maja valmis, lisab Lugna tõredalt. Kliendid on õnneks arusaajad, lisab ta.

Linnaplaneerimisameti tehnilise infrastruktuuri osakonna juhataja Reedik Võrno leiab, et läbimurret oleks vaja. Varsti ehitatakse sinna ka Radissoni hotell, paljud ettevõtjad teevad plaane selle järgi, et läbimurre tuleb, teab Võrno. Üheks läbimurde tegemise võimaluseks peab Võrno seda, kui valitsus otsustab muinsuskaitse poolt kaitstavad objektid muinsuskaitseobjektide nimekirjast kustutada. Detailplaneeringus on läbimurre olemas, samas pole siin maailmas miski kindel, lisab Võrno, julgemata anda mingisuguseid lubadusi.

Muinsuskaitseinspektsiooni peainspektor Janis Tali seab endale eesmärgiks, et Tartu maantee läbimurret kunagi ei tuleks. «Ka linnakodanikuna ei tundu see mulle vajalik, sest tänavat on vaja vaid Ühispangale,» ütleb Tali. Läbimurre läheks üle mälestiste, põhjendab ta enda ägedat vastuseisu. Seal ei ole selliseid korrastamiskõlbmatuid varemeid, mida valitsus tohiks muinsuskaitseobjektide nimekirjast kaotada, seletab Tali.

Ambulatooriumi paekivist hoone, saun, endise Seegi poe all asuvad võlvid ja Jaani-Seegi kirik on Tali sõnul mälestised, mida lammutada ei tohi. «Isegi kui linnavalitsus saadaks sinna buldooserid ja tõmbaks mälestised maha, peaks ta kõik hüvitama ja taastama,» lisab Tali kindlalt.

Hetkel kuum