Silva Männik • 14. juuni 1999 kell 22:00

Eesti Elukindlustuse kliendid võidavad tulumaksu võrra

Muutes senise kogumiskindlustuse tulumaksusoodustusega lepinguks, saab juba järgmise aasta tuludeklaratsiooni alusel kogutud sissemaksete reservilt tulumaksu tagasi. «Sellisel juhul lõpetatakse vana leping ära ning praeguseks kogutud sissemaksete reserv läheb erakorralise sissemaksena uude lepingusse üle,» selgitas Hansapanga Kindlustuse juhatuse esimees Priit Potisepp. Samas peavad inimesed, kelle kogumiskindlustuse leping lõppes enne pensionifondide seadusega nõutud 55aastaseks saamist, uue lepingu pikemaks vormistama.

Eelmise aasta augustist kehtima hakanud pensionifondide seadusega vabastas riik vabatahtliku pensionikindlustusena seltsi tehtavad sissemaksed 15% ulatuses inimese maksustatavast kogutulust. Kohesed väljamaksed pärast pensionile jäämist maksustatakse 10protsendise tulumaksumääraga. Eluaegsed perioodilised väljamaksed on maksuvabad.

Potisepa sõnul on lepingute ümbervormistamise vastu väga suur huvi ning ligi 20 000 kliendi lepingutest on esimesed praeguseks juba ümber tehtud. Hansapanga Kindlustuse kogumiskindlustuse tingimusi praegu muutma ei pea, sest need olid juba varem pensionifondide seadusega kooskõlas, lisas Potisepp.

Eesti Elukindlustuse klient Neinar Seli ütles, et tema kogumiskindlustuse lepingu ümbermuutmise võimalusest veel kuulnud ei olnud, kuid plaanib seda esimesel võimalusel kindlasti teha. Seli sõlmis kogumiskindlustuse lepingu kuni pensionieani umbes kaks aastat tagasi ning on praeguseks kogunud juba üle 60 000 krooni. «Sellelt summalt tulumaks tagasi saada on üsna suur võit ja sellepärast ma olengi rõõmus selle uudise üle,» lausus ta.

Eesti Elukindlustuse kõrval kahe suurema elukindlustusseltsi, AB Elukindlustuse ja Polaris Elu, klientidel maksusoodustusega säästmisvõimalus puudub, sest neile firmadele pole tulumaksusoodustusega pensionikindlustuse litsentsi väljastatud.

Kindlustusinspektsiooni elukindlustuse peaspetsialist Terje Võrk ütles, et ASA Kindlustustusel olid litsentsi taotlemise ajal mullu oktoobris äriplaanis suured puudused. Praeguseks on seltsil tervikuna tekkinud majanduslikke raskusi. Ka Polaris Elu situatsioon oli seoses ERA Panga moratooriumi algusega juba oktoobris äärmiselt ebakindel, mis välistas talle nii tähtsa litsentsi andmise, ütles Võrk.

Teistele Eesti elukindlustusseltsidele on tulumaksusoodustusega pensionikindlustuse litsents antud. Tulumaksusoodustusega saab pensioni koguda ka pensionifondide kaudu, mida praegu pakub vaid Hansa Pensionifond.

Hetkel kuum