Tiiu Värbu • 29. juuni 1999 kell 22:00

Riigiressursside Keskus võtab viimast

«Kui minu käest oleks küsitud, kas preemiareis või mitte, oleks ma öelnud mitte,» lausus Pärnoja. Ministri sõnul oleks veel riigile kuuluva ettevõtte juhataja otsus põhjendatud, kui ettevõte oleks suures kasumis ja ei vahetaks omanikku.

Riigiressursside Keskuse juhataja Hillar Ruben on väidetavalt haiguslehel ja teda ei õnnestunud eile küsitleda. Ruben on ajakirjandusele väitnud, et 225 000 krooni maksva puhkusereisiga New Yorki tahtis ta tänada firmas kaua aega töötanud tublisid inimesi.

«Firma erastatakse ja ma ei tea, kas meie töötajatele üldse tööd pakutakse,» ütles Ruben Eesti Päevalehele.

«On kummaline, et juhataja on ette planeerinud kõigi töötajate hävingu,» lausus Riigiressursside Keskuse uue omaniku ASi Trade & Invest esindaja Toivo Külaviir.

«Ettevõte ei saa tegutseda inimesteta,» lükkas Külaviir ümber kõigi töötajate vallandamise versiooni. «Kui juhataja saadab parimad reisile, ei tea, kas ülejäänud tuleks siis lahti lasta?» küsis Külaviir.

Riigiressursside Keskuses töötab 83 inimest, kellest 15 sõidab kolmepäevasele preemiareisile USAsse.

Külaviir lausus, et pärast Rubeni otsust saata töötajad puhkama vahetult enne ettevõtte omanikuvahetust, kahtleb ta praeguse juhataja moraalsete tõekspidamiste vastavuses erafirma omale.

Riigiressursside Keskuse nõukogu esimehe, majandusministeeriumi juhtivametniku Eino Raidmaa sõnul kasutab Ruben parimate töötajate premeerimiseks aasta tegevuskasumit. Ühe reisile mineva kontoritöötaja sõnul läheb ta kolmepäevasele reisile ettevõtte mulluse kasumi arvel.

Eelmise aasta kevadel leidis riigikontroll pärast Riigiressursside Keskuse kontrollimist, et ettevõtte juhtkonna ebamajandusliku tegevuse tulemusena oli ettevõttele tekitatud viimastel aastatel olulist kahju. Erastamisagentuuri andmetel oli Riigiressursside Keskuse eelmise aasta puhaskasum 460 737 krooni.

Toivo Külaviir pole Riigiressursside Keskuse mulluseid auditeeritud tulemusi näinud. Külaviir avaldas arvamust, et ilmselt jäi ettevõtte kasum pankrotistunud ERA Panka.

Külaviiru sõnul on ettevõtte müügiläbirääkimised praegu lõpusirgel. «Tahame veenduda, et kaup ei ole oluliselt muutunud,» kommenteeris ta. ASi Trade & Invest 60 mln kroonine ostupakkumine tehti Riigiressursside Keskuse esimese poolaasta tulemuste põhjal.

Külaviiru hinnangul kirjutatakse müügilepingule alla tõenäoliselt järgmisel nädalal.

Hetkel kuum